Δια ποδός Φλοριάν

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου χρονικά ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα» με 1-0 χάρις το τέρμα του Φλοριάν Τολεμές στο 35ο λεπτό, πλησίασε τους γαλαζοκίτρινους στον πόντο (19 έναντι 20) και κρατά δυο παιχνίδια στο χέρι (με Πάφο και Απόλλωνα). Αποχώρησε τραυματίας ο Ντελατόρε και εκ πρώτης όψεως φαίνεται σοβαρά.

Ευκαιρίες και γκολ για την ΑΕΚ

Το τέρμα του Φλοριάν Τολεμές στο 35ο λεπτό ήταν εκείνο που χώριζε τις δυο ομάδες στο ημίχρονο του ντέρμπι. Μετά από πολύ ωραία αντεπίθεση και άψογη συνεργασία Τέτε-Τρισκόφσκι-Φλοριάν, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Ο βραχύσωμος μέσος έβγαλε τη σέντρα προς τον Σκοπιανό, ο οποίος με κεφαλιά πάσα βρήκε σε πλεονεκτική θέση τον Γάλλο επιθετικό και ο τελευταίος με γυριστό κοντινό σουτ έβαλε σε θέση οδηγού την ΑΕΚ.

Μέχρι εκείνο το λεπτό προηγήθηκαν ακόμα δυο σημαντικά γεγονότα και ένα μετά του γκολ.

Ο τραυματισμός του Ντελατόρε στο 9ο λεπτό που εκ πρώτης όψεως φάνηκε σοβαρός και η μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ στο 25’.

Μετά από κόρνερ ο Φλοριάν έπιασε μια πολύ δύσκολη χαμηλή κεφαλιά και υποχρέωσε τον Βάτερμαν -που επέστρεψε στην 11αδα του ΑΠΟΕΛ- σε φοβερή απόκρουση.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε και πάλι από την ΑΕΚ στο 38’, τρία λεπτά μετά το γκολ. Ο Τέτε βρήκε πολύ όμορφα τον Τρισκόφσκι, ο Σκοπιανός μπήκε στην περιοχή και από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα στην κερκίδα.

Έσπασε ο ρυθμός, καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ

Χωρίς καλό ρυθμό και πολλές φάσεις το 2ο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν λίγο καλύτερος, πιο απαιτητικός και έχασε δυο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, με σουτ του Μερκή και κοντινή προβολή του Ρέζα, αλλά δεν βρήκαν στόχο.

Η ΑΕΚ από την άλλη διαχειριζόταν το υπέρ της αποτέλεσμα και έριξε το βάρος στο μεσοαμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να μην είναι ιδιαίτερα απειλητική.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της ΑΕΚ και κατά του ΑΠΟΕΛ που αν και ήθελε το γκολ δεν απείλησε όσο θα έπρεπε για το γκολ. Εν τέλει το τριπλό σφύριγμα του Νεοκλέους βρήκε την ομάδα της Λάρνακας να πανηγυρίζει τη σημαντική νίκη και την αντίστοιχη της Λευκωσίας να χάνει για πρώτη φορά μακριά από το ΓΣΠ.