Ασταμάτητη η Ένωση, κατρακύλα για Ολυμπιακό

Σπουδαίο διπλό για την Ένωση στο Μακάρειο επί του Ολυμπιακού με 1-0 χάρην στο εύστοχο πέναλτι (δόθηκε από το VAR για χέρι του Σωτηρίου) του Ντένινγκ στο 51’.

Οι «βυσσινί» του Φερέρ έφτασαν τους 13 κερδισμένους βαθμούς στα τελευταία πέντε παιχνίδια και ξέφυγαν στο +5 από την θέση που οδηγεί στη δεύτερη κατηγορία. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός γνώρισε την 4η του σερί ήττα, ενώ δεν έχει κερδίσει εδώ και οκτώ παιχνίδια. Η ομάδα του Βόκολου έμεινε στους 24 βαθμούς και στο -2 από την εξάδα.

Ο Ολυμπιακός είχε κάποια καλά διαστήματα στο παιχνίδι, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις φάσεις που βρήκε, σε αντίθεση με την Ένωση που σκόραρε το πέναλτι και διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα της.

Μεγάλη η συμβολή του τερματοφύλακα της Ένωσης, Γκατσέφκσι με δυο μεγάλες αποκρούσεις στο 91'

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος του αγώνα, 0-1 για την Ένωση

91'  Υπήρξε χέρι στην περιοχή από τον Μουλαζίμη, δεν ελέγχθηκε από το VAR

89' Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό, δυο μεγάλες αποκρούσεις από τον Γκατσέφσκι

88' Έχει την κατοχή, δεν μπορεί να φτιάξει φάσεις ο Ολυμπιακός

80' Τελευταίο δεκάλεπτο, παραμένει το 0-1 για την Ένωση

77΄ Προσπαθεί ο Ολυμπιακός, αλλά δεν μπορεί προς το παρών

67' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με σουτ του Κα, δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας

63' Κίτρινη στον Σαντάνα

58' Σουτ του Θεοδώρου, έυκολα ο τερματοφύλακας

51' Γκολ 0-1 για την Ένωση με εύστοχη εκτέλεση του Ντένινγκ

50' Πέναλτι για την Ένωση σε χέρι του Σωτηρίου εντός περιοχής. Η φάση εντοπίστηκε από το VAR

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος του ημιχρόνου, 0-0

45+1' Ευκαιρία για την Ένωση και πάλι με τον Ντένιγνκ να μην μπορεί από κοντά

43' Κίτρινη στον Θεοδώρου

39' Σουτ του Πεχλιβάνη, έξω

37' Κίτρινη στον Μουλαζίμη

35' Σουτ του Γκουστάβο, πάνω από τα δοκάρια

33' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Μάντζη να φεύγει λίγο έξω

26' Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με το σουτ του Ντένινγκ να φεύγει λίγο έξω

24' Πετυχαίνει γκολ ο Ολυμπιακός με τον Κα, αλλά ακυρώνεται σωστά ως οφσαιντ

18' Προβολή του Μάντζη, έξω

15' Επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή της Ένωσης, δεν μπόρεσε ο Κα. Καλύτερος ο Ολυμπιακός

8' Προβολή του Μάντζη, πάνω από τα δοκάρια

7' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι με την κεφαλιά του Κοσμά να φεύγει έξω