Με ΜΑΕστρο στη 2η θέση η ΑΕΛ!

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ΑΕΛ, που συνέχισε την παράδοση στην έδρα της, κερδίζοντας σήμερα 3-1 τη Δόξα, για τον αγώνα της 21ης αγωνιστικής. Αν και η Δόξα ήταν αυτή που βρέθηκε μπροστά στο σκορ, η ΑΕΛ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαέ, γύρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Μετά την ισοπαλία με Ομόνοια και την ήττα από την Ένωση, οι «γαλαζοκίτρινοι», με αυτό το τρίποντο έφτασαν στη 2η θέση και στο -2 από την κορυφή. Παρέμεινε στους 26 βαθμούς η ομάδα του Σακκά.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαέ η ΑΕΛ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στο Τσίρειο στάδιο με αντίπαλο τη Δόξα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2-1. Ενώ στο πρώτο 30λεπτο της αναμέτρησης τα είχε χαμένα κατάφερε με τον Βέλγο επιθετικό ν' ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Η Δόξα ευστόχησε να προηγηθεί στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον πρώτο της σκόρερ τον Σαντίκ στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης, ένα γκολ που αποσυντόνισε πλήρως την ΑΕΛ και δύσκολα έφτανε στην περιοχή του Σισκόφσκι. Η Δόξα πήγε να γίνει επικίνδυνη και στο 19' με ακόμη ένα σουτ του Σαντίκ, απέκρουσε όμως ο Βοζίνια.

Ένα πέναλτι κερδισμένο από τον Τόρες σε κράτημα του Τραιτσέφσκι, ήταν αρκετό για να μπει η ομάδα της Λεμεσού δυναμικά στο παιχνίδι. Ο Μαέ ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έβαλε την ΑΕΛ σε θέση οδηγού πέντε λεπτά αργότερα με κεφαλιά για το 2-1 του πρώτου μέρους.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε και πάλι με πρωταγωνιστή τον Μαέ για λογαριασμό της ΑΕΛ. Ένα διαγώνιο σουτ στο 49’ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σισκόφσκι.

Η πρώτη απάντηση από την ομάδα του Σακκά ήρθε στο 56' με δυνατό αριστερό σουτ από τον Εγγλέζου, απέκρουσε ο Βοζίνια. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά αργός και οι τελικές από τις δύο ομάδες λίγες.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας και έξι λεπτών η ΑΕΛ σημείωσε και τρίτο γκολ με τον Τόρες αυτή τη φορά, ένα γκολ που ήρθε μετά από ομαδική προσπάθεια και ασιστ από τον Ριέρα για το 3-1. Έψαξε την άμεση απάντηση η Δόξα με δυνατό σουτ από τον Κίκας στο 70’, όμως ο υψηλόσωμος Βοζίνια δεν ανησύχησε και ιδιαίτερα.

Μετά το τρίτο γκολ της ΑΕΛ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, ήταν υποτονικός, με τους παίκτες του Κέρκεζ να περιμένουν το τελικό σφύριγμα του Νεοκλέους, για να πανηγυρίσουν το τρίποντο.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κέρκεζ, Τεσέιρα, Αντωνίου, Σάντος, Μεντόγεβιτς (73΄Κωνσταντινίδης), Ντανίλο (83’ Ράσο), Ριέρα, Τόρες, Δ.Αβραάμ (62’ Αντάμοβιτς), Μαέ (73΄Μπάμπιτς)

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (68’ Καρλίτος), Ολιβέιρα (90+2' Μιχαηλίδης), Σαντίκ, Οικονομίδης (68’ Γκλιτσκι), Χριστοφή, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι (75’ Μπούλο), Άδωνη, Κίκας (90+2' Φασουλιώτης)

Κίτρινες: Ριέρα, Κέρκεζ, Κωνσταντινίδης / Εγγλέζου, Τραιτσέφσκι, Ολιβέιρα