Με… buzzer-beater ο Μάιντεβατς έγινε λυτρωτής και MVP στο ντεμπούτο του!

Μετά από 10 ανεπιτυχείς απόπειρες ο Εθνικός Άχνας πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα CYTA 2020/21, καθώς επικράτησε 2-1 στο Μακάρειο του Ολυμπιακού, ο οποίος υπέστη την πέμπτη διαδοχική ήττα του και συμπλήρωσε εννέα αγωνιστικές άνευ νίκης!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους αναδείχθηκε ο άρτι αποκτηθείς Αντρίγια Μάιντεβατς, ο οποίος πέρασε αλλαγή και με μια ασίστ κι ένα γκολ (στην τελευταία φάση του αγώνα) ώθησε το προσφυγικό σωματείο στη σπουδαία επιτυχία που το κρατά ζωντανό στην κούρσα για την αποφυγή του απ' ευθείας υποβιβασμού.

Στο πρώτο 15λεπτο ο Εθνικός ήταν πιο επικίνδυνος και θα έπρεπε να είχε προηγηθεί στο τετ α τετ του Ηλία με τον Μιχαήλ (7’), ενώ ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος μετά το 25’, αλλά οι πιο καλές του προσπάθειες σταμάτησαν στον Μπογκατίνοφ (27’ Κα, 43’ Ζαχαρίου).

Ο αρχηγός του Εθνικού εξουδετέρωσε και τις πρώτες ευκαιρίες των γηπεδούχων στο β’ ημίχρονο (49’ Ζαχαρίου, 51’ Κα), όμως μετά την αναγκαστική αποχώρηση του Ζαχαρίου λόγω τραυματισμοί οι «μαυροπράσινοι» έπαψαν να απειλούν.

Ο Ηλίας Χαραλάμπους πέρασε στο παιχνίδι τους Μάιντεβατς και Ντόλεζαλ και από συνδυασμό τους και ασίστ του πρώην επιθετικού της ΑΕΛ ο Παπαγεωργίου με δυνατό εντός περιοχής σουτ άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό στο 72ο λεπτό.

Ο Λεωνίδας Βόκολος αντέδρασε ρίχνοντας στη μάχη τους Κοστόβ και Πεχλιβάνη και ο πρώτος τον δικαίωσε, καθώς από ασίστ του (επίσης νεοεισελθόντος) Σάλι ισοφάρισε με πλασέ στο 82’.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάλι προσπέρασε χρυσή ευκαιρία για το 2-1 και στην αντεπίθεση ο Μάιντεβατς με σουτ εντός περιοχής χάρισε στην ομάδα του την εκτός έδρας επιτυχία.

Το SPORTIME σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης στο «Μακάρειο»:
1' Σέντρα στον αγώνα!
2' Εκτός περιοχής σουτ του Παπαγεωργίου σε κόρνερ ο Μιχαήλ
6' Κίτρινη στον Γκόρουπετς για φάουλ στον Κα
7' Αντεπίθεση για τον Εθνικό, ο Ηλία βγαίνει τετ α τετ με τον Μιχαήλ, αλλά πηγαίνει πλάγια και ο Μιχαήλ ανακόπτει τη σέντρα του
13' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Ηλία από τα πλάγια, η μπάλα άουτ
15' Εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοφή, κεφαλιά του Ηλία, αποκρούει εύκολα ο Μιχαήλ
17' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, η μπάλα άουτ
19' Κίτρινη στον Περατικό για φάουλ στον Ζαχαρίου
23' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Κυριάκου αντί του τραυματία Κωνσταντινίδη
27' Δυνατό διαγώνιο σουτ του Κα εντός περιοχής, αποκρούει σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ
28' Κόρνερ Γκουστάβο, κεφαλιά Σωτηρίου, η μπάλα άουτ
33' Σουτ του Ουαλί από το ύψος του πέναλτι, αποκρούει με το ένα χέρι ο Μιχαήλ
33' Κίτρινη στον Μανρίκε για φάουλ στον Ουαλί
34' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ από Χριστοφή, η μπάλα άουτ
39' Σουτ Μάντζη από το όριο της περιοχής, η μπάλα άουτ
42' Κόρνερ του Κα, κεφαλιά του Μάντζη, άστοχη
43' Πλασέ του Ζαχαρίου από το ύψος της μικρής περιοχής, αποκρούει με το πόδι ο Μπογκατίνοφ
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
49' Εκτός περιοχής σουτ του Ζαχαρίου, σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ
51' Σουτ του Κα από κλειστή γωνία, με το πόδι σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ
53' Κίτρινη στον Νάνι για φάουλ στον Παπαγεωργίου
56' Κίτρινη στον Παπαγεωργίου για φάουτλ στον Γκουστάβο
57' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό: φαν Κέσελ αντί του τραυματία Ζαχαρίου και Σάλι αντί Σαντάνα
57' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικί: Μάιντεβατς και Μιγκελίτο αντί των Ηλία και Χουντόμπιακ
65' Αλλαγή για τον Εθνικό: Ντόλεζαλ αντί Ζάκπα
72' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Εντός περιοχής συνδυασμός των Ντόλεζαλ-Μάιντεβατς-Παπαγεωργίου, ο τελευταίος με δυνατό σουτ νικά τον Μιχαήλ
73' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Κοστόβ και Πεχλιβάνης αντί των Μάντζη και Γκουστάβο αντιστοίχως
82' ΓΚΟΛ! 1-1 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Σουτ του Σάλι, ασταθής απόκρουση του Μπογκατίνοφ στην κλειστή του γωνία, σέντρα του Σάλι και με πλασέ του Κοστόβ έρχεται η ισοφάριση
85' Σουτ φαν Κέσελ, κόντρα, η μπάλα κόρνερ
89' Κίτρινη στον Σάλι για φάουλ στον Μιγκελίτο
90' Πέντε λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.
91' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό: Χαραλάμπους και Ταράσοβς αντί των Παπαγεωργίου και Περατικού.
95' Έξοχη πάσα του Νάνι, βγάζει τετ α τετ με τον Μπογκατίνοφ τον Σάλι, ο οποίος όμως δεν κάνει κοντρόλ και η χρυσή ευκαιρία κάνει... φτερά
95' ΓΚΟΛ! 2-1 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Στην αντεπίθεση ο Μάιντεβατς με πλασέ εντός περιοχής νικά τον Μιχαήλ και χαρίζει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του
96' Τέλος του αγώνα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (4-3-3): Μιχαήλ - Κωνσταντινίδης (23' Κυριάκου), Ανδρέου, Σωτηρίου, Μανρίκε - Νάνι - Σαντάνα (57' Σάλι), Γκουστάβο (73' Πεχλιβάνης) - Ζαχαρίου (57' φαν Κέσελ), Κα - Μάντζης (73' Κοστόβ).
ΕΘΝΙΚΟΣ (4-2-3-1): Μπογκατίνοφ - Γκόρουπετς, Σάβιτς, Ντέιβισον, Χριστοφή - Περατικός (91' Ταράσοβς), Χουντόμπιακ (58' Μιγκελίτο) - Μ. Ηλία (57' Μάιντεβατς), Παπαγεωργίου (91' Χαραλάμπους), Ουαλί - Ζάκπα (65' Ντόλεζαλ).

Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου - Όμηρος Τζιωρτζής, Χαράλαμπος Γεωργίου - Κωνσταντίνος Φωτίου
VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Παύλος Γεωργίου