Εθνικός-Σαλαμίνα 1-1: Έγινε Χ-αμός μετά την ανάπαυλα!

Δίχως νικητή και με το ίδιο σκορ, όπως και στον πρώτο γύρο (1-1), έληξε η αναμέτρηση στο Δασάκι ανάμεσα σε Εθνικό Άχνας και Νέα Σαλαμίνα. Με τη δεύτερη εντός έδρας ισοπαλία της η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους έφτασε τους 16 βαθμούς (στο -1 από την προτελευταία Καρμιώτισσα που έχει παιχνίδι λιγότερο), ενώ με τη δεύτερη εκτός έδρας ισοπαλία της η ομάδα του Σάββα Δαμιανού έφτασε τους 26 βαθμούς (στο -3 από την έκτη Δόξα).

Σ’ ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός ήταν πιο δραστήριος στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ακολούθως η Νέα Σαλαμίνα ήλεγξε το ρυθμό και είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια, ωστόσο ούτε η μία ούτε η άλλη ομάδα κατάφεραν να δημιουργήσουν πραγματικά επικίνδυνες καταστάσεις για τις αντίπαλες άμυνες.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο πρώτο τέταρτο μετά την ανάπαυλα, αλλά στο 62’ ο Βεσελόφσκι εξουδετέρωσε δύσκολα σε κόρνερ σουτ του Χουντόμπιακ. Ο Ουκρανός, ωστόσο, πανηγύρισε στο 74’, όταν άνοιξε το σκορ με πέναλτι που καταλογίστηκε (μέσω VAR) σε σέντρα του Ουαλί που βρήκε στο απλωμένο χέρι του Χριστοφόρου.

Επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα, κατόπιν αποβολής του Σάβιτς για εγκληματικό μαρκάρισμα (με τεντωμένα και τα δύο πόδια και προτεταμένες τις τάπες) στον Σεργίου και στο 88’ η Νέα Σαλαμίνα έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ντανίλο έπειτα από σέντρα του Χριστοφόρου.

Το SPORTIME σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα:
1' Σέντρα στον αγώνα με τον Εθνικό!
7' Κίτρινη στον Μπρένο για φάουλ στον Γκόρουπετς
10' Κεφαλιά του Ντανίλο σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, άουτ
18' Ο Εθνικός ήταν πιο δραστήριος στο πρώτο δεκάλεπτο, έχει ισορροπήσει πλέον η Νέα Σαλαμίνα, αλλά ουδεμία ομάδα έχει φτιάξει κάποια αξιόλογη φάση
22' Εκτέλεση φάουλ του Μπρένο, κεφαλιά του Χριστοφόρου, η μπάλα άουτ
22' Κάθετη του Ουαλί μες την περιοχή για τον Μάιντεβατς, που χάνει το κοντρόλ και μαζί την ευκαιρία
32' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρένο από πλάγια, αποκρούει σταθερά ο Μπογκατίνοφ
35' Κίτρινη στον Ντανίλο για φάουλ στον Περατικό, θα χάσει ένα από τα δύο προσεχή παιχνίδια της Νέας Σαλαμίνας
44' Κόρνερ για τη Σαλαμίνα, περνά ανεκμετάλλευτο
45' Διαγώνιο συρτό σουτ του Οσέι εντός περιοχής, άστοχο
45' Ένα λεπτό ο πρόσθετος χρόνος
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος με τη Νέα Σαλαμίνα!
51' Κίτρινη στον Κονφέ για φάουλ στον Παπαγεωργίου
52' Κίτρινη στον Χριστοφή για φάουλ στον Οσέι
61' Παραμένει το σκηνικό με τη σχεδόν παντελή απουσία φάσεων και στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου
63' Σουτ του Χουντόμπιακ από το ύψος της περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι
64' Διπλή αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Ντουβεντρού αντί Σανκό και Βαρέλα αντί Οσέι
65' Σέντρα του Βαρέλα, κεφαλιά του Ντουβεντρού, η μπάλα άουτ
68' Αλλαγή για τον Εθνικό: Μ. Ηλία αντί Μάιντεβατς
69' Εντός περιοχής παράλληλο γύρισμα του Ζάκπα, δεν υπάρχει συμπαίκτης του να το αξιοποιήσει
70' Πέναλτι για τον Εθνικό, σε σέντρα του Ουαλί η μπάλα βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Χριστοφόρου
72' Η φάση ελέγχεται από το VAR
74' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Ο Χουντόμπιακ στέλνει την μπάλα στη μία πλευρά και τον Βεσελόφσκι στην άλλη κι ανοίγει το σκορ
78' Φαλτσαριστό εκτός περιοχής σουτ του Χριστοφή, άστοχο
81' Αποβολή Σάβιτς με απ' ευθείας κόκκινη για φάουλ με προτεταμένα και τα δύο πόδια στον Σεργίου
83' Αλλαγή για τον Εθνικό: Ταράσοβς αντί Παπαγεωργίου
86' Διπλή αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Νικολάου και Κρεάν αντί των Σεργίου και Μπρένο αντιστοίχως
88' ΓΚΟΛ! 1-1 Η ΣΑΛΑΜΙΝΑ!
Από σέντρα του Χριστοφόρου ο Ντανίλο πιάνει την κεφαλιά, ο Μπογκατίνοφ αποκρούει ασταθώς και η μπάλα περνά τη γραμμή, πριν την σπρώξει στο βάθος της εστίας ο Βάγκνερ
90' Αλλαγή για τον Εθνικό: Ντόλεζαλ αντί Ουαλί
90' Πέντε λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
94' Πιέζει για την ολική ανατροπή η Σαλαμίνα

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Ουαλί (90' Ντόλεζαλ), Περατικός, Παπαγεωργίου (83' Ταράσοβς), Ντεϊβίσον, Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Χριστοφή, Σάβιτς, Μάιντεβατς (68' Μ. Ηλία).
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (86' Νικολάου), Καμισόκο, Μπρένο (86' Κρεάν), Ντανίλο, Βάγκνερ, Οσέι (65' Βαρέλα), Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Κονφέ, Σανκό (64' Ντουβεντρού).

Διαιτητές: Χρυσοβαλάντης Θεουλή - Μάριος Δημητριάδης, Ευαγόρας Ευαγόρου - Αντώνης Κωνσταντινίδης
VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Ιωάννης Λαζάρου