Μεγάλο διπλό ο Ολυμπιακός και στο +2 από τη Σαλαμίνα!

Μεγάλο διπλό για τον Ολυμπιακό στο "Αμμόχωστος", με τους "μαυροπράσινους" να κερδίζουν 2-1 τη Σαλαμίνα με γκολ των Σάλι και Μάντζη στο ντεμπούτο του Γιανέφσκι στον πάγκο. Ο Ολυμπιακός με τη νίκη αυτή ξεπέρασε τη Σαλαμίνα στη βαθμολογία, φτάνοντας στους 28 βαθμούς και στο +2 από τους ερυθρόλευκους. Το αποτέλεσμα ήρθε με ανατροπή, αφού η Σαλαμίνα ήταν αυτή που σκόραρε το πρώτο γκολ με τον Οσέι!

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο είχαμε στο στάδιο "Αμμόχωστος", στην αναμέτρηση Σαλαμίνα-Ολυμπιακός για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Από ένα γκολ για τις δύο ομάδες, αρκετές ευκαιρίες και γρήγορος ρυθμός.

Τρεις τελικές μέχρι τη συμπλήρωση του πέμπτου λεπτού, με τον Ολυμπιακό ν' απειλεί στο 2ο λεπτό με τον Κοστόφ ο οποίος μπήκε στην περιοχή, κέρδισε τις κόντρες, έκανε το γύρισμα, η μπάλα όμως πέρασε παράλληλα από την εστία του Βεσελόφσκι. Η φάση αυτή αφύπνισε τη Νέα Σαλαμίνα που στο 3’ και στο 5’ με πρωταγωνιστές του Ντανίλο και Οσέι έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Ντανίλο μάλιστα επιβεβαίωσε σε άλλο ένα παιχνίδι ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και στο 11’ μετά από μπαλιά του Σεργίου από δεξιά, ο Ντανίλο έπιασε το ανάποδο σουτ στη κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Η ομάδα του Σάββα Δαμιανού μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ και στο 27’ άνοιξε το σκορ. Αρχικά ο Βαρέλα έκανε την μπαλιά από δεξιά και ο Οσέι με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσούπιτς. Η απάντηση από τον Ολυμπιακό ήρθε άμεσα και στο 32’ οι ‘μαυροπράσινοι’ ισοφάρισαν. Ο Σάλι πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, βρήκε χώρο και με σουτ βολίδα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βεσελόφσκι.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στην επανάληψη του αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε ξεκάθαρη ευκαιρία γι' ανατροπή του σκορ, με τον Κα μέσα από ατομική προσπάθεια να κερδίζει πέναλτι. Ο Γκουστάβο ανέλαβε την εκτέλεση, όμως απέναντι στον κέρβερο και έμπειρο Βεσελόφσκι, δεν κατάφερε να σημειώσει το δεύτερο γκολ για την ομάδα του!

Ένα σουτ για τη Νέα Σαλαμίνα, ήταν όμως υπό πίεση ο Οσέι, έτσι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα για τον Τσούπιτς στο 63’ της αναμέτρησης. Μετά το χαμένο πέναλτι και μέχρι το 70’ του αγώνα δεν υπήρξε κάτι ιδιαίτερο στο παιχνίδι, με τον Σάββα Δαμιανού μάλιστα να προχωρά σε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Βαρέλα.

Στο 73’ μία πολύ καλή στιγμή στο παιχνίδι για τη Νέα Σαλαμίνα για ένα δεύτερο γκολ - Ο Οσέι μπήκε στην περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως ο Βάγκνερ δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αυτή ήταν και η πρώτη τελική μετά το κερδισμένο πέναλτι του Ολυμπιακού.

Οι αλλαγές του Γιανέφσκι έδωσαν άλλο αέρα στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, με τους Σαντάνα – Πεχλιβάνη και Μάντζη να φέρνουν την ανατροπή του σκορ! Στο 80’ η ομάδα του Γιανέφσκι, πήρε προβάδισμα για το 2-1. Ο Σαντάνα κατέβασε την μπάλα, έδωσε στον Πεχλιβάνη, αυτός αμέσως στον Μάντζη ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 84 ήρθε και η ισοφάριση για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ντανίλο ,όμως ο Μάριος Χριστοφόρου που ήταν στο VAR, ακύρωσε το γκολ, αφού ο ποδοσφαιριστής της Σαλαμίνας ήταν σε αντικανονική θέση.

Οι συνθέσεις:

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου (89’ Σιαθάς), Μπρένο, Μουστιβάρ (70’ Κρεάν), Χριστοφόρου, Καμισοκό, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο, Ντουβεντρού (64’Τσουκαλάς), Βαρέλα (69’ Βάγκνερ)

Ολυμπιακός: Τσούπιτς, Ψάλτης, Μίλετιτς, Σάλι (76’ Σαντάνα), Γκουστάβο (66’ Πεχλιβάνης), Σαρφό (88’ Μανρίκε), Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (66’ Μάντζης), Νάνι, Κα (88’ Σαμπίνια)

Κίτρινες: Καμισόκο, Ντανίλο / Ψάλτης, Σωτηρίου, Πεχλιβάνης