Ξεκούραστα στην κορυφή και περιμένει!

Η Ομόνοια καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ στον αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα, με δύο γκολ του Μάρκο Τσέποβιτς (14, 37’), κερδίζοντας 2-0 τους «ερυθρόλευκους» στον αγώνα της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η νίκη αυτή την ανέβασε στην κορυφή με 50 βαθμούς, περιμένοντας αποτέλεσμα από την αναμέτρηση στο Τσίρειο στάδιο. Η Ομόνοια εύκολα – απλά και ξεκούραστα πέτυχε το στόχο της, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο στο ΓΣΠ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με δύο γκολ μπροστά η Ομόνοια πήγε στην ανάπαυλα του αγώνα στο ΓΣΠ. Οι "πράσινοι" με γκολ του Τσέποβιτς (14’, 37’) πήραν κεφάλι στο σκορ, στον αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα, έχοντας το προβάδισμα στην αναμέτρηση και τον Σέρβο φορ να είναι ουσιαστικός στο πρώτο 45λεπτο του αγώνα.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν μακριά από τον καλό της εαυτό, δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα την εστία του Φαμπιάνο, με την απουσία του Ντανίλο να είναι αισθητή.

Η πρώτη καλή στιγμή της Ομόνοιας ήρθε πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο με γύρισμα του Ασάντε στον Τιάγκο, ο Βραζιλιάνος έκανε με τη μία το σουτ και ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε δύσκολη απόκρουση. Στο 14’ ήρθε το πρώτο γκολ για τη γηπεδούχο ομάδα μετά από σέντρα του Λοίζου στον Λέζιακς, ο δεύτερος με ασιστ έδωσε στον Μάρκο Τσέποβιτς και ο Σέρβος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο ΓΣΠ για το 1-0.

Στο 25’ είχαμε άλλη μία σπουδαία φάση για την Ομόνοια, όταν με πρωταγωνιστή ξανά τον Λοίζου με τον νεαρό να δίνει στον Τσέποβιτς, ο δεύτερος όμως δεν μπόρεσε να κερδίσει σε τετ α τετ τον Βεσελόφσκι.

Αν και το 1-0 έριξε το τέμπο της αναμέτρησης, στο 37' η Ομόνοια ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματα της, με πρωταγωνιστές τους ίδιους παίκτες με το πρώτο τέρμα. Ο Λέζιακς από αριστερά έδωσε στον Τσέποβιτς και ο τελευταίος με κοντινή προβολή έγραψε το 2-0, σημειώνοντας το τέταρτο του γκολ σε πέντε παιχνίδια.

Η συνέχεια στο ρυθμό του αγώνα ήταν όπως ακριβώς αυτή στην εκπνοή του πρώτου 45αελπτου. Η Ομόνοια να ψάχνει με κάθετες πάσες και σέντρες τους Ασαντέ και Τσέποβιτς στην περιοχή. Στο 51' με σέντρα του Λέζιακς από τα αριστερά, ο Ασάντε δεν κατάφερε να κάνει σωστά την προβολή με την μπάλα να καταλήγει έξω, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό μία απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ δεν ήταν κάτι ανησυχητικό για τον Βεσελόφσκι.

Η Ομόνοια προηγείτο ήδη με δύο γκολ, έτσι ο Μπεργκ φαίνεται ότι δεν είναι τόσο απαιτητικός όσο στο πρώτο 45λεπτο, αφού η μισή δουλειά από την ομάδα του έγινε. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας η Νέα Σαλαμίνα βρήκε και την πρώτη της τελική ευκαιρία στο παιχνίδι και ήταν με κεφαλιά του Βάγκνερ, με τον επιθετικό όμως των φιλοξενουμένων να αστοχεί.

Άτονη και αργή η συνέχεια στην αναμέτρηση, ο Μπεργκ δεν ήθελε να πιέσει την ομάδα του από τη στιγμή που είχε δύο γκολ διαφορά. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα πίεζε ψηλά, όσο όμως δεν γινόταν επικίνδυνη, ο Φαμπιάνο είχε ένα εύκολο βράδυ. Στο 73’ χρειάστηκε να δώσει το παρών του στην αναμέτρηση ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας σ’ ένα σουτ του Κρεάν.

Στο 80′ ένα μακρινό σουτ από τον Τζιωνή, αφύπνισε κάπως όσους ήταν στο παιχνίδι, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι. Η Ομόνοια όμορφα και χωρίς υπερπροσπάθεια, πήρε την ουσία και το πολύ σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση της κορυφής.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Λοϊζου (71’ Τζιωνής), Ασάντε (77’ Ντούρις), Τσέποβιτς (71’ Παπουλής)

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (78’ Μπρένο), Σανκό, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι, Κονφέ (88' Ανδρέου), Σιαθάς (57’ Ντουβεντρού), Τσουκαλάς (57’ Κρεάν), Βάγκνερ (78’ Πικής)

Κίτρινες: Γκόμεθ / Οσέι