Τρίποντο «χρυσάφι» για τον Εθνικό!

Ο Εθνικός Άχνας κέρδισε την Καρμιώτισσα με 2-1 για την 24η αγωνιστική. Τα γκολ των νικητών οι Μιγκελίτο και Μαΐντεβατς, διαμόρφωσε το τελικό σκορ ο Ρόμο που μείωσε χωρίς αντίκρισμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, έβγαζαν επιθέσεις από τα δύο άκρα και στην πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 27’ σκόραραν με δράστη τον Μιγκελίτο. Ο άσος των γηπεδούχων έπιασε ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Τούμπα και σημείωσε το 1-0.

Στο 38’ η Καρμιώτισσα προέβη σε μια αναγκαστική αλλαγή αφού ο Ευσταθίου δεν μπόρεσε να συνεχίσει και τη θέση του πήρε ο Έρκοβιτς. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν την καλύτερη τους φάση, αφού η κεφαλιά του Ρόμο έφυγε λίγο έξω. Σκορ ημιχρόνου το 1-0.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χαραλάμπους μπήκαν με διάθεση να σκοράρουν και τα κατάφεραν καθώς στο 52’ ο Μαΐντεβατς εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Παπαγεωργίου και παραβίασε την εστία της Καρμιώτισσας.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν καλά το προβάδισμα τους, όμως από το 65’ και μετά η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε μέτρα, διεκδίκησε το γκολ και το πέτυχε στο 79’ με τον Ρόμο να νικά τον Μπογκατίνοφ μετά από ατομική ενέργεια.

Μέχρι το φινάλε έψαξε την ισοφάριση το συγκρότημα του Χρύση Μιχαήλ, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε και το 2-1 διατηρήθηκε. Το τριπλό σφύριγμα του Νεοκλέους έδωσε ένα τρίποντο «χρυσάφι» στον Εθνικό που πάει στους 22, ενώ η Καρμιώτισσα παρέμεινε στους 18.

Το SPORTIME σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Οι ενδεκάδες:

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Ουαλί (59' Ντόλεζαλ), Περατικός, Μιγκελίτο, Παπαγεωργίου (83' Κ. Ηλία), Ντεϊβίσον, Χουντόμπιακ, Κυπριανού, Ζάκπα (90+1' Κοστόφσκι), Χριστοφή, Μαΐντεβατς (83' Ταράσοφς)

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Ευσταθίου (36' Έρκοβιτς), Μπαράνοφ, Ρόμο, Χριστοφή (68' Στυλιανού, Πέρεζ, Ι.Σάσι, Ρέινολντς (77' Αμπουμπακάρι), Χρίστου, Χατζηβασίλης (46' Μόμο Σάσι), Νεοφύτου (46' Ντουάρντε)

Κίτρινες: Περατικός, Μιγκελίτο, Μπογκατίνοφ, Χριστοφή, Κοστόφσκι / Ι.Σάσι

Το Live:

- Τέλος στο παιχνίδι, πολύ σημαντική νίκη με 2-1 για τον Εθνικό κόντρα στην Καρμιώτισσα

90+2΄ Κίτρινη στον Κοστόφσκι

90+1 Έξω ο Ζάκπα, μέσα ο Κοστόφσκι

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

87' Κίτρινη στον Χριστοφή του Εθνικού

85' Κίτρινη στον Μπογκατίνοφ, ήταν στο όριο και θα χάσει ή το ματς με την ΑΕΚ ή με την ΑΕΛ

83' Δύο αλλαγές για τους γηπεδούχους. Μέσα οι Ταράσοφς και Κ. Ηλία, έξω οι Μαΐντεβατς και Παπαγεωργίου

82' 6-5 οι τελικές προσπάθειες

80' Ετοιμάζει αλλαγές ο Ηλίας Χαραλάμπους

79΄Μειώνει η Καρμιώτισσα σε 2-1 με δράστη τον Ρόμο. 6ο φετινό γκολ για τον φορ των Λεμεσιανών και νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση

77' Μέσα ο Αμπουμπακάρι, έξω ο Ρέινολτς για τους φιλοξενούμενους

74' Παραμένει το 2-0, ελέγχει τον ρυθμό ο Εθνικός

68' Έξω ο Χριστοφή, μέσα ο Στυλιανού για τους γηπεδούχους

66' Κίτρινη στον Μιγκελίτο

59' Έξω ο Ουαλί, μέσα ο Ντόλεζαλ για τον Εθνικό Άχνας

58' Κίτρινη για τον Περατικό

Συνεχίζει το σκοράρισμα ο Μαΐντεβατς

54' Σουτ από τον Παπαγεωργίου, μαζεύει ο Τούμπας

52' Γκολ για τον Εθνικό και 2-0 με τον Μαΐντεβατς! Ο Παπαγεωργίου το παράλληλο γύρισμα, την κατάλληλη στιγμή η προβολή από τον επιθετικό των γηπεδούχων και έτσι θα πάρει αέρα δύο τερμάτων η προσφυγική ομάδα

47΄ Πλασέ από τον Ρόμο, διώχνει ο Μπογκατίνοφ

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο και δύο αλλαγές για την Καρμιώτισσα. Ντουάρντε αντί Νεοφύτου, Μόμο Σάσι αντί Χατζηβασίλη

- Λήξη στο πρώτο ημίχρονο, 1-0 μπροστά ο Εθνικός μετά και το γκολ του Μιγκελίτο στο 27ο λεπτό

45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

39' Κεφαλιά από τον Ρόμο, η μπάλα λίγο έξω

38' Αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Ευσταθίου, μέσα ο Έρκοβιτς

36' Προσπαθεί να αντιδράσει η Καρμιώτισσα, κρατά το 1-0 ο Εθνικός Άχνας

29' Κίτρινη κάρτα για τον Σάσι

ΓΚΟΛΑΡΑ ο Μιγκελίτο

28' Για να δούμε πως θα αντιδράσουν οι δύο ομάδες σε αυτό το τέρμα

27' Γκολ ο Εθνικός και 1-0 με τον Μιγκελίτο! Φοβερό τελείωμα εκτός περιοχής από τον άσο των γηπεδούχων, ο Τούμπας δεν μπορούσε να κάνει τίοποτα και έτσι ανοίγουν το σκορ οι γηπεδούχοι

22' Κεφαλιά από τον Μπαράνοφ, μαζεύει ο Μπογκατίνοφ

20' Παραμένει το 0-0 στην αναμέτρηση, ισορρόπησε η Καρμιώτισσα

13' Σουτ από τον Μάιντεβατς, μαζεύει ο Τούμπας

12' Μπήκε πιο επιθετικά ο Εθνικός στο γήπεδο

9' Πρώτη καλή φάση στον αγώνα με τον Ζάκπα να κάνει το γυριστό, η μπάλα όμως έφυγε έξω

1' Έναρξη στην αναμέτρηση

16:55 Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει το ματς

16:45 Οι πρωταγωνιστές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, σε λίγο θα επιστρέψουν για το πρώτο σφύριγμα

16:31 Οι δύο ομάδες κάνουν το ζέσταμα τους