Κερασμένο από τον Νίκα

Μπορεί να μη σκόραρε ο ίδιος, όμως η συμβολή του Νίκα Κατσαράβα προκειμένου να έρθει το τρίποντο κόντρα στον Ερμή ήταν καθοριστική για την Ανόρθωση. Ο Γεωργιανός μοίρασε τις ασσίστ στα ισάριθμα γκολ της ομάδας του, στη νίκη της με 2-1 επί των φτεροπόδαρων στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ντούρις και Κοφί σημείωσαν τα γκολ για την ομάδα του Γιούργκεν Στρέπελ, που έφτασε τους 16 βαθμούς και μείωσε στους τρεις την απόσταση που τη χωρίζει από την πέμπτη στον πίνακα Νέα Σαλαμίνα. Στους εφτά έμεινε ο Ερμής, που μείωσε στα τελευταία λεπτά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ταραλίδη αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω.

Μία ευκαιρία, ένα γκολ
Το παιχνίδι κύλησε σε αργό τέμπο στο μεγαλύτερο κομμάτι του και δεν προσέφερε μεγάλες συγκινήσεις στα πρώτα 30-35 λεπτά. Έστω και χωρίς να επιβληθεί, η Ανόρθωση έδειξε να ελέγχει τον ρυθμό και μετά από δυο-τρεις όχι ιδιαιτέρως επικίνδυνες τελικές προσπάθειες, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 22’ με τον Ντούρις, που βγήκε σε θέση βολής απέναντι από τον Αραμπατζή μετά από υπέροχο τακουνάκι του Κατσαράβα.

Μεγαλύτερη δραστηριότητα στο τελευταίο δεκάλεπτο
Για να καταγραφεί η επόμενη τελική προσπάθεια χρειάστηκε να περάσουν αρκετά λεπτά. Μετά το 30’ η Ανόρθωση έδειξε πρόθεση να ανεβάσει στροφές και άρχισε να καταγράφει τελικές προσπάθειες με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα, παρότι καμία από αυτές δεν μπόρεσε να προβληματίσει σε μεγάλο βαθμό τον Αραμπατζή ούτε με τα μακρινά σουτ του Ράγιος (34’, 36’), ούτε με τον Βίκτορ (41’). Η καλύτερή της στιγμή (πλην του γκολ) ήρθε στο 42’ με τον Κοφί, ενώ ο Ερμής, που ήταν σχεδόν ολοκληρωτικά ακίνδυνος στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε μια πολύ καλή προϋπόθεση για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Κεϊτά μπήκε με αξιώσεις και προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή αλλά καθυστέρησε πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορέσει τελικά να τελειώσει καν τη φάση.

Υπεροχή των φιλοξενουμένων, δεύτερο γκολ για την Ανόρθωση
Εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έδωσαν μπόλικο χώρο, ο Ερμής κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πρώτα στάδια του δεύτερου μέρους, προσπάθησε να βάλει όση παραπάνω πίεση μπορούσε, κέρδισε κάποια κόρνερ και στο 57’ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Δημητρίου να σταματά τις διαδοχικές προσπάθειες των Μαρτίνιουκ και Κεϊτά.

Το γκολ, ωστόσο, ήρθε για λογαριασμό της Ανόρθωσης, όταν ο Κατσαράβα έβγαλε μόνο του απέναντι στον Αραμπατζή τον Κοφί, που τελείωσε ιδανικά το τετ-α-τετ για να ισχυροποιήσει το προβάδισμα της ομάδας του.

Ξαναπήρε μέτρα η Ανόρθωση, συγκινήσεις στο τελευταίο πενατάλεπτο
Το δεύτερο γκολ έδειξε να δίνει έξτρα αυτοπεποίθηση στους παίκτες της Ανόρθωσης, που πήραν τα μέτρα που είχαν χάσει με την οπισθοχώρησή τους στο πρώτο κομμάτι του ημιχρόνου και ισορρόπησαν στην κατοχή της μπάλας. Το παιχνίδι ήταν κακό από πλευράς θεάματος και πολύ φτωχό σε φάσεις, αφού για να δούμε ευκαιρία χρειάστηκε να φτάσουμε στο 85’ όταν ο Ντούρις αστόχησε από πολύ καλή θέση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ερμής κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαλόν από τον Σισέ και ο Ταραλίδης που ανέλαβε την εκτέλεση μείωσε σε 2-1, όμως παρά την πίεση που προσπάθησαν να βάλουν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά, νέα ευκαιρία δεν δημιούργησαν με αποτέλεσμα το  τελικό σφύριγμα να βρει νικήτρια την Ανόρθωση.

Συνθέσεις

Ανόρθωση: Δημητρίου, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Βίκτορ, Κοφί, Ράγιος, Μικελτάντζε (87’ Οικονομίδης), Ντούρις, Κατσαράβα (77’ Σισέ).

Ερμής: Αραμπατζής (73’ Παπαδόπουλος), Μαλόν, Κουατζίκα, Ταραλίδης, Εμπαλό (79’ Πουτζιουρής), Γκουλόν, Φυλακτού, Μαρτίνιουκ, Κεϊτά, Πηλέας (46’ Ντίντακ), Μαύρου.