Με το αχ και βαχ η Ανόρθωση!

Η Ανόρθωση με αχ και βαχ κατάφερε να κερδίσει τον τελευταίο αγώνα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος με 1-0 επί της Δόξας, με γκολ του Αμπαρτζουμιάν στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Η σημαντική νίκη αυτή φέρνει την ομάδα του Κετσπάγια στους 51 βαθμούς, όσους έχει και ο Απόλλωνας. Η Ανόρθωση που δεν έκανε και το καλύτερο της παιχνίδι, πήρε την ουσία και το τρίποντο και πλέον θα εισέλθει με καλή ψυχολογία στη β' φάση, όπου θα ξεκαθαρίσουν τα πάντα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Το γρήγορο γκολ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την Ανόρθωση, ουσιαστικά ξεκλείδωσε τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Τιμούρ Κετσπάγια, έλεγχαν τον αγώνα και οδήγησαν το παιχνίδι στην ανάπαυλα με το 1-0 υπέρ τους. Από την άλλη η Δόξα με δύο καλές στιγμές στο 8’ και στο 22’ απείλησε την εστία του Λόρια, χωρίς όμως να σημειώσει κάποιο γκολ.

Στο πέμπτο μόλις λεπτό η Ανόρθωση ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Καλτσά, ο Αμπαρτζουμιάν με κοντινή κεφαλιά κέρδισε τον Σισκόφσκι για το 1-0. Η Δόξα πήγε ν’ απαντήσει τρία λεπτά αργότερα με διαγώνιο σουτ του Καρλίτος, ο Λόρια όμως ήταν σε ετοιμότητα.

Πριν συμπληρωθεί το 20άλεπτο ο Ρισβάνης βρέθηκε μια ανάσα από το να δώσει προβάδισμα δύο γκολ στην Ανόρθωση, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Καλτσά, ο Ελλαδίτης αμυντικός με κοντινή κεφαλιά, απείλησε την εστία της Δόξας, υποχρεώνοντας τον Σισκόφσκι σε απόκρουση της τελευταίας στιγμής!

Η Δόξα βρήκε κενό διάδρομο για να ταρακουνήσει κάπως την Ανόρθωση, όταν από λάθος του Νταουσβίλι στο 22’ στη μεσαία γραμμή, ο Οικονομίδης έκλεψε τη μπάλα και δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να έχει πορεία προς τα δίχτυα… κατέληξε όμως δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λόρια.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ανόρθωση απείλησε με τον ίδιο τρόπο με τον σκόρερ Αμπαρτζουμιάν, με τον Σκοπιανό τερματοφύλακα της Δόξας να καταγράφει μία εξαιρετική απόκρουση.

Τα αρκετά λάθη του Νταουσβίλι στη μεσαία γραμμή και η δυσκολία του με την προστατευτική μάσκα, ανάγκασαν τον Τιμούρ Κετσπάγια στο ημίχρονο να τον αποσύρει από το παιχνίδι, αντικαθιστώντας τον με τον Χούσμπαουερ.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι, η Ανόρθωση περίμενε ένα αμυντικό λάθος από πλευράς Δόξας, ενώ η φιλοξενούμενη ομάδα έδειχνε ότι δυσκολευόταν αρκετά στο να πλησιάσει την εστία του Λόρια.

Στο 62’ μετά από γύρισμα του Αμπαρτζουμιάν από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών της Δόξας, ο Εγγλέζου δεν έδιωξε σωστά και ο Καλτσάς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, ήταν όμως ακίνδυνος. Με το πέρας της αναμέτρησης ο Τιμούρ Κετσπάγια δικαιολογημένα ήταν ολοένα και πιο έντονος, διαμαρτυρόταν συνεχώς στους παίκτες του, αφού υπήρχαν πολλά και αβίαστα λάθη και όσο παρέμενε το 1-0 ήταν ένα εύθραυστο σκορ που δεν ενέπνεε καμία σιγουριά.

Στο 79' η Ανόρθωση βρέθηκε μία ανάσα από το 2-0. Μία μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Αμμοχώστου με Κβιλιτάια! Ο επιθετικός της Ανόρθωσης βρέθηκε πολύ κοντά ώστε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, μετά από γύρισμα του Καλτσά, όμως καθυστέρησε να σουτάρει και η ευκαιρία έκανε φτερά.

Απάντησε η Δόξα στο 86' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εγγλέζου, παραλίγο η μπάλα να πάει στα δίχτυα από τα πόδια του Αμπαρτζουμιάν, με τον Λόρια όμως να μαζεύει προ της γραμμής. Η Ανόρθωση στην τελική πήρε την ουσία και το τρίποντο που την κράτησε κοντά στην κορυφή, ολοκληρώνοντας την α' φάση με 51 βαθμούς.

Ανόρθωση: Λόρια, Κ.Αρτυματάς, Ρισβάνης, Κορέια, Νταουσβίλι (46’ Χουσμπάουερ), Οκριασβίλι (89' Οκριασβίλι), Μίχα (46’ Χριστοφή), Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς (80’ Μαργκάσα), Βργκοτς, Κβιλιτάια (89' Μανιάς)

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Χριστοφή, Καλό (69’ Μπιλάλ), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι (69’ Ολιβέιρα), Μιντίκκης, Κίκας (77’ Λούις Κάρλος)

Κίτρινες: Χούσμπαουερ / Κίκας, Μουκτάρης