Σούπερ ΕΝΠ και ανώμαλη προσγείωση για ΑΕΚ! (pics)

Ανώμαλη ήταν η προσγείωση της ΑΕΚ στις εγχώριες διοργανώσεις μετά την ιστορική νίκη επί της Ζυρίχης, με την ομάδα της Λάρνακας να γνωρίζει την ήττα με 2-1 από την Ένωση για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. 3η νίκη για τους «βυσσινί» στο πρωτάθλημα με τον Φελκ να μπαίνει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα και στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας.  Η ΑΕΚ παρέμεινε στην 4η θέση, ενώ για πρώτη φορά μετά από παιχνίδι ομίλων δεν κέρδισε, βγάζοντας σημάδια κούρασης από το πρόσφατο ευρωπαϊκό παιχνίδι στην Ελβετία. Το πρώτο γκολ για την Ένωση πέτυχε στο 54’ ο Πίττας, ενώ στο 89' άλλος ένας Κύπριος ο Κουμής, με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0 και την ΑΕΚ να μειώνει σε χρόνους καθυστερήσεων το τελικό 2-1.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ
Σ’ ένα πολύ μέτριο πρώτο 45λεπτο Ένωση και ΑΕΚ πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0, ένα σκορ που σίγουρα ευνοούσε την γηπεδούχο ομάδα, η οποία να σημειώσουμε ότι σε αρκετά διαστήματα ήταν καλύτερη.

Οι «βυσσινί» δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να κάνει το παιχνίδι της, να παίξει κάθετα ή από τα πλάγια, ήταν καλά διαβασμένη και με τον νέο προπονητή στο τιμόνι της ομάδας, έδειχνε ότι μπορούσε για θετικό αποτέλεσμα.

Από δύο καλές στιγμές είχαν οι δύο ομάδες, με την Ένωση αρχικά στο 20’ να απειλεί με τον Ολίβα, όταν ο ποδοσφαιριστής μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Τόνιο αποσόβησε τον κίνδυνο. Η φάση για την ομάδα της Λάρνακας την οποία καταγράφουμε στο πρώτο μέρος είναι στο 35' όταν ο Τέτε έδωσε μία κάθετη στον Φλοριάν, αυτός έκανε το πλασέ, όμως ο Κλέιμαν απέκρουσε σταθερά την μπάλα.

Πάνω κάτω το 45λεπτο ήταν μοιρασμένο, με την ΑΕΚ να βγάζει σημάδια κούρασης από το τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι. Η Ένωση στο ντεμπούτο του Φέλκ στον πάγκο, τα πήγε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και μένει να δούμε την αντίδραση των δύο ομάδων στην επανάληψη.

Στο 52’ η Ένωση στην καλύτερη της ευκαιρία στο παιχνίδι απείλησε ξεκάθαρα τον Τόνιο με τον Ζάρατε, χτυπώντας το καμπανάκι στην ΑΕΚ, αφού η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία των Λαρνακέων. Η απειλή της Ένωσης δύο λεπτά αργότερα μετουσιώθηκε σε γκολ, με τον Ουντόζι να δίνει μία παράλληλη μπαλιά στον Πίττα που ήταν σε πλεονεκτική θέση, με τον δεύτερο με κεφαλιά ν' ανοίγει το σκορ στο "Τάσος Μάρκου" και τον Τόνιο ανήμπορο ν' αντιδράσει.

Μέχρι το 65’ η ΑΕΚ δεν έβγαλε καμία αντίδραση στο γκολ της γηπεδούχου ομάδας, ενώ από πλευράς Ένωσης υπήρχε καλή διαχείριση του προβαδίσματος. Στο 69’ του αγώνα ήρθε η πρώτη αντίδραση της ΑΕΚ, με τον Γιάννου να χάνει μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Ελλαδίτη, να περνάει μόλις άουτ. Η ΑΕΚ μπορεί ν’ ανέβαζε ρυθμούς στην πορεία, όμως ήταν χωρίς ουσία αφού το γκολ έδειχνε ότι ήταν αρκετά μακριά…

Στο 89' η Ένωση έληξε το παιχνίδι όταν με εκπληκτική πάσα του Ριέρα στον Κουμή, ο Κύπριος πλάσαρε για το 2-0, ενώ το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε από το εύστοχο πέναλτι του Φλοριάν Τολμές σε χρόνους καθυστερήσεων.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουνιάν, Αγγελή, Κυριάκου, Ολίβα, Ενόχ, Ριέρα, Ουντόνζι (71’ Κουμής), Πίττας, Ζάρατε (74’ Μαισουράτζε), Ρασμούσεν (83’ Κολοκούδιας)

ΑΕΚ: Τόνιο, Χέφελ, Καταλά, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Γκαρσία (46’ Κάσες), Λαρένα (74’ Ασούμπρε), Τρισκόφσκι, Ακοράν, Τέτε (58’ Γιάννου), Φλοριάν