Τέσσερα γκολ, κόκκινη, VAR και ισοπαλία

Σε ένα δραματικό και επεισοδιακό παιχνίδι που αναμένεται να έχει σίγουρα τρίτο ημίχρονο, η Ανόρθωση και ο Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 2-2. Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρμα του Ντιγκινί, όμως, η αντίστοιχη της Αμμοχώστου επέστρεψεμ εκεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα της και με γκολ των Οκριασβίλι και Κβιλιτάια ισοφάρισε. Δυο σημαντικές φάσεις καθορίστηκαν από το VAR. Η κόκκινη του Γκεριέρ στο 19' και το πέναλτι της Ανόρθωσης στο 79'.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στα σκουπίδια πήγε το βασικό πλάνο των δυο προπονητών. Το τέρμα του Απόλλωνα στο 10ο λεπτό και η κόκκινη κάρτα του Γκεριέρ στο 19' μετά από παρέμβαση του VAR, διαφοροποίησε τα πάντα στο ντέρμπι.

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά και ευτύχισε στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή του Λόρια να σκοράρει. Ο Πίττας από δεξιά γύρισε την μπάλα στον Ντιγκινί και ο τελευταίος με "μαγικό" άγγιγμα την έστειλε στα δίκτυα για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, όμως, η φάση στο 19ο λεπτό γύρισε... μπούμεραγκ. Ο Γκεριέρ χτύπησε στο πρόσωπο τον Καλτσά με τον αγκώνα και παρά το ότι ο Τιμόθεος Χριστοφή τιμώρησε τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα με κίτρινη κάρτα, το VAR είχε αντίθετη άποψη. Ο διαιτητής αφού επανεξέτασε τη φάση, έστειλε τον Γκεριέρ στα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη. Η απόφαση ξεσήκωσε έντονες αντιδράσεις στον πάγκο του Απόλλωνα, με τον Μιχάλη Φανή να αποβάλλεται από τον κ. Χριστοφή.

Η κόκκινη άλλαξε τα πλάνα των προπονητών που προχώρησαν από μια αλλαγή. Ο κ. Κετσπάγια να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική και ο κ. Πετράκη να καλύψει το... ορφανό αριστερό άκρο της άμυνας.

Η Ανόρθωση από εκείνο το σημείο ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, άσκησε πίεση, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε ουσιαστικά το αριθμητικό πλεονέκτημα της. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Οκριασβίλι έβγαλε την μπαλιά στον Κβιλιτάια, όμως, ο τελευταίος έστειλε την μπάλα έξω.

Με διάθεση να επιτεθεί μπήκε στο β' ημίχρονο η Ανόρθωση. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση σε δυο περιπτώσεις. Στο 47' ο Καλτσάς έκανε την κεφαλιά , ωστόσο ο Ρομπέρζ έδιωξε σωτήρια και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στα δίκτυα. Δέκα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Αρτυματά να χάσει μεγάλη ευκαιρία. Ο Κύπριος διεθνής έκανε το κοντινό σουτ, με τον Γιοβάνοβιτς να λέει όχι.

Στο 60' ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Ντιγκινί έφυγε στην κόντρα, το πρώτο του σουτ αποκρούστηκε ασταθώς από τον Λόρια, όμως, το δεύτερο κατέληξε στα δίκτυα για το 0-2.

Το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα έδωσε ανάσες στους ποδοσφαιριστές του, ωστόσο στο 65' ο Οκριασβίλι με κοντινή προβολή νίκησε τον Γιοβάνοβιτς και έγραψε το 1-2.

Τα νέα δεδομένα ήταν επόμενο να ωθήσουν την Ανόρθωση για περισσότερη πίεση. Πράγμα που έγινε και στο 67' οι γηπεδούχοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, όμως, ο Μαλεκκίδης με αυτοθυσία απέκρουσε το σουτ του Καλτσά.

Ο χρόνος περνούσε, η Ανόρθωση πίεζε και έψαχνε την ισοφάριση και έφτασε σε αυτήν από το σημείο του πέναλτι. Ο Οκριασβίλι έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ρομπέρζ, φάση που είδε ο Γεωργιανός ποδοσφαιριστής και δέχθηκε την κίτρινη για διαμαρτυρίες. Εν τέλει ο διαιτητής πήγε μετά από κλήση να επανεξετάσει τη φάση. Μετά από πολλές επαναληπτικές προβολές ο κ. Χριστοφή έδειξε πέναλτι, με τον Κβιλιτάια να το εκτελεί άριστα και να ισοφαρίζει σε 2-2.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν επιφύλασσε καμία έκπληξη, ούτε καλή φάση, με τοις δυο ομάδες να μένουν στο ανεπιθύμητο 2-2.