Στο μηδέν ξεκίνησε, στο ανεπιθύμητο μηδέν τελείωσε

Ομόνοια και Ανόρθωση έμειναν στο 0-0 και έχασαν δυο σημαντικούς βαθμούς ενόψει της τελικής ευθείας του πρωταθλήματος. Περισσότερο χαμένη από την ισοπαλία είναι σίγουρα η Ανόρθωση, καθώς έχασε την ευκαιρία να μειώσει από την κορυφή, με αποτέλεσμα να μείνει για άλλη μια αγωνιστική στο -7 από την Ομόνοια. Από την άλλη, οι πράσινοι με τον βαθμό της ισοπαλίας πήγαν στο +2 από την ΑΕΛ και περιμένουν το ντέρμπι της Δευτέρας να δουν αν θα παραμείνουν στην κορυφή.

Πρωταγωνιστές στο τέλος οι δυο τερματοφύλακες που έκαναν σπουδαίες επεμβάσεις στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία να κάνει άλμα τίτλου και από την άλλη η Ανόρθωση έχασε την ευκαιρία να μπει δυναμικά στο κυνήγι του πρωταθλήματος.

Μεγάλη φάση για Ανόρθωση

Η Ομόνοια ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το γρήγορο γκολ. Με την πάροδο των πρώτων λεπτών η Ανόρθωση ανέβηκε  ήταν αυτή που βρήκε την πρώτη της μεγάλη φάση στο παιχνίδι, με τον Φαμπιάνο να κάνει εξαιρετική απόκρουση σε κοντινή προβολή του Κβιλιτάια.

Απάντησε με Τσέποβιτς

Η Ομόνοια στη συνέχεια πήρε και πάλι την κατοχή της μπάλας. Στο 16΄απάντησε στις ευκαιρίες, με την προβολή του Τσέποβιτς να φεύγει έξω. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, οι πράσινοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια, ωστόσο η Ανόρθωση ήταν εξαιρετική αμυντικά και δεν της επέτρεψε να απειλήσει, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0.

Δοκάρι και τεράστια φάση

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε τεράστια φάση για να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Βργκοτς έκανε πισινή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στη συνέχεια ο Χούμποτσαν έστειλε την μπάλα έξω και έχασε σπουδαία ευκαιρία.

Πάλι όχι από Φαμπιάνο

Στο 57’ ήταν σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει. Ο Κβιλιτάια έπιασε ένα φοβερό σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ο Φαμπιάνο του είπε και πάλι όχι κρατώντας το μηδέν με μια εξαιρετική απόκρουση.

Μεγάλες φάσεις για να κλεψουν τη νίκη

Στο 92΄ ο Φαμπιάνο είπε όχι στον Χουσμπάουερ και στο 93' ο Λόρια είπε όχι στον Παπουλή και κράτησαν το 0-0. Ευκαιρία και για τις δυο ομάδες να κλέψουν τη νίκη.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σεχού, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Τιάγκο, Λοϊζου, Ασάντε (79’ Παπουλής), Κούσουλος, Γκόμεθ, Τσέποβιτς (79’ Κακουλής)

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Κ.Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι, Αμπαρταζουμιάν (82’ Καλτσάς), Μπουσουλάζιτς (64’ Χουσμπάουερ), Βργκοτς, Κβιλιτάια (88’ Χριστοφή), Ρισβάνης