Σπουδαίο τρίποντο με σούπερ Μολ

Με πρωταγωνιστή τον Μολ που απέκρουσε πέναλτι, η Πάφος υποχρέωσε την ΑΕΚ σε 2η σερί ήττα, αυτή τη φορά με 1-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης». Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε από τον Νέμετς στο 45ο λεπτό, ενώ το χαμένο πέναλτι των φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 65’ από τον Λαρένα. Με 10 παίχτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η ομάδα του Κόπιτς, λόγω αποβολής του Ζίβουλιτς στο 68’.

Γκολ από οφσάιντ

Με τέρμα στο τελευταίο λεπτό που κακώς μέτρησε, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο «Στέλιος Κυριακίδης». Ο Νέμετς -αν και το πλάνο δεν ξεκαθαρίσει αν ακουμπά την μπάλα- ήταν σε θέση οφσάιντ και ως εκ τούτου έπρεπε να ακυρωθεί.

Στα υπόλοιπο μέρος του 45λεπτου, το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο, με λίγες ευκαιρίες. Η ΑΕΚ δημιούργησε δυο καλές στιγμές με τον Τρισκόφσκι, στο 5’ και στο 32’, όμως, ο Μολ και ο Χολτ απέκρουσαν την μπάλα.

Η Πάφος απείλησε στο 17’ με σουτ του Ζάντερ, το οποίο απέκρουσε ο Τόνιο.

Χαμένο πέναλτι και κόκκινη

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν υποχρεωμένη να ανέβει και να ψάξει την ισοφάριση, όμως, όταν της δόθηκε η τεράστια ευκαιρία την κλότσησε. Στο 65’ ο Απόστολος Γιάννου κέρδισε πέναλτι, ο Λαρένα εκτέλεσε, αλλά ο Μολ έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει πολύ καλό ρυθμό, ενώ στο 68’ η Πάφος έμεινε με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Ζίβουλιτς. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων έπεσε επικίνδυνα, αλλά δεν φάνηκε να κάνει φάουλ για κάρτα.

Η ομάδα του Κόπιτς αναγκαστικά οπισθοχώρησε προκειμένου να διαφυλάξει το υπέρ της αποτέλεσμα και τα κατάφερε. Χρειάστηκε, όμως, ο Μολ που πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση στις καθυστερήσεις, σε κεφαλιά του Ρουσσιά.