Η Αλκή τα ΔΟΚΑΡΙΑ την ουσία η Ομόνοια

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια. Οι πράσινοι κέρδισαν τη Αλκή με 0-2 εκτός έδρας έφτασαν στην 5η τους νίκη στο πρωτάθλημα και πέρασαν προσωρινά στην 6η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς έχοντας παιχνίδι περισσότερα από Ανόρθωση και Δόξα.
Πρωταγωνιστής για τους πράσινους ο Γκόμεθ ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου. Άτυχη η Αλκή η οποία σημάδεψε δυο φορές τα δοκάρια του Παναγή με τον Σπόλιαριτς.

Δείτε το Live.

Με τρεις αλλαγές αλλά και την παραμονή του Παναγή κάτω από τα δοκάρια επέλεξε να αρχίσει τον αγώνα ο προπονητής της Ομόνοιας Γιάννης Αναστασίου. Μπορεί οι πράσινοι να ήταν καλύτεροι από την Αλκή ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν απείλησαν την εστία του Πάρντο. Ούτε φυσικά έγινε το αντίθετο με την Αλκή να απειλεί μόνο με μακρινά σουτ την εστία του Παναγή.

Στην πρώτη καλή φάση είχαμε και το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση. Η Ομόνοια κέρδισε φαουλ σε καλό σημείο έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Γκόμεθ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Ο Ισπανός στο έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Πάρντο δίνοντας το προβάδισμα στην Ομόνοια στο 30ο λεπτό. Στο 43ο λεπτό η Αλκή έχασε την δική της κλασική ευκαιρία για να φέρει τον αγώνα στα ίσια με τον Ιβάν Κάρλος να βγαίνει σε μοναδικό τετ-α-τετ με τον Παναγή με τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας να διώχνει με τα πόδια.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου περνά το γεγονός πως και οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αναγκαστικές αλλαγές. Μια για την Αλκή με τον Τραιτζέφσκι να περνά εκτός και τον Χαραλάμπους στην θέση του. Δυο για την Ομόνοια Τζαρζίνιο και Μανρικές πέρασαν εκτός με τους Ντάρμπισαιρ και Λόπες να περνούν στις θέσεις τους.

Τα δοκάρια η Αλκή η Ομόνοια την ουσία
Καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ομόνοια μπήκε δυνατά για να καθαρίσει τον αγώνα με την πρώτη απειλή να έρχεται στο 57ο λεπτό με τον Σοάρες να κάνει το σουτ και τον Πάρντο να διώχνει την μπάλα. Στο 65ο λεπτό η Αλκή στάθηκε άτυχη αφού του σουτ που επιχείρησε ο Σπόλιαριτς σταμάτησε στο δοκάρι του Παναγή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ομόνοιας να χάσει την δική της κλασική ευκαιρία στο 69ο λεπτό με τον Γκόμεθ από το ύψος του πέναλτι να κάνει το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Πάρντο. Δεύτερο δοκάρι για την Αλκή στο 75ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φαουλ του Σπόλιαριτς. Σε μια φάση που θα συζητηθεί έντονα στο 76ο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Χαραλάμπους. Η φάση έγινε εκτός εστίας του Πάρντο και δεν φαίνεται να κτυπά στο χέρι του παίκτη της Αλκής. Από την άσπρη βούλα ο Γκόμεθ δεν αστόχησε κάνοντας το 0-2 σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και 5ο με την πράσινη φανέλα.

Αλκή: Πάρντο, Σταύρου (68’ Ηλία), Γκαντάτσια, Ιβάν Κάρλος, Μπελαμεϊρί (90+ Κωνσταντίνου) Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι (38’ Χαραλάμπους), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν

Στον πάγκο για την Αλκή: Κινονές, Παναγή, Σερφά, Χαρής, Αντωνίου, Βασιλείου

Ομόνοια: Παναγή, Βύντρα, Πρετσέ, Μανρικέ (38’ Λόπες), Λορά, Κούσουλος, Γκόμες, Σοάρες, Τζαϊλσον (59’ Λοέ), Τζαρζίνιο (32’ Ντάρμπισαιαρ) Ραμίρες

Στον πάγκο για την Ομόνοια: Mεχίας, Ενρίκες, Γκαφούρ, Μόντες, Ζίβετς, Φώτη

Κίτρινες: Χριστοφή, Κάρλος, Καντάτσια, Σταρόκιν, Μπελαμειρι / Πρέτσε, Ραμίρες