Αντέδρασε, πάτησε κορυφή και περιμένει

Ο Απόλλωνας αντέδρασε μετά την βαριά ήττα από τον ΑΠΟΕΛ, κέρδισε με 2-0 την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου», πάτησε κορυφή και περιμένει τα αποτελέσματα της αγωνιστικής για να δει που θα τον βγάλει η πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου.

Οι κυανόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ένα τρίλεπτο ξέσπασμα με Σκέμπρι (16’) και Περέιρα (19’) κατάφεραν να φύγουν με το τρίποντο από το Παραλίμνι και να πιάσουν την ΑΕΛ στην κορυφή και στους 25 βαθμούς. Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει μετά το 0-2 του Απόλλωνα, αλλά στα καλά της διαστήματα δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ και έμεινε στην 10η θέση με 10 βαθμούς.

Δείτε το LIVE ΕΔΩ.

Τρίλεπτο ξέσπασμα με Σκέμπρι και Φακούντο

Ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος από το πρώτο λεπτό να καθαρίσει το παιχνίδι και να επιστρέψει στις νίκες. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Μάρκοβιτς απείλησε με μακρινό σουτ, ενώ ο Απόλλωνα συνέχισε να ψάχνει το γρήγορο γκολ. Αυτό ήρθε στο 16’ με τον Αντρέ Σκέμπρι, ο οποίος κέρδισε με κεφαλιά τον Κλέιμαν για να κάνει το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Απόλλωνας διπλασίασε τα γκολ του με τον Φακούντο Περέιρα να κάνει την προβολή και να πετυχαίνει το 10ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Αντέδρασε η Ένωση, αλλά…

Η Ένωση μετά το κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, αντέδρασε και στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρες να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο κυνήγι κέρδους. Από το 25’ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, η Ένωση έφτιαξε 5-6 καλές ευκαιρίες για να μειώσει, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να πάει στα αποδυτήρια με το 0-2.

Πολλές διακοπές, βαρετός αγωνιστικός χώρος, κακός ρυθμός

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έγινε κάτι ουσιαστικό. Ο αγωνιστικός χώρος ήταν πολύ βαρετός λόγο της βροχής, ενώ υπήρξαν και πολλές διακοπές. Αυτά δεν βοήθησαν να παιχτεί ποδόσφαιρο με αποτέλεσμα να μείνει το 0-2.

Αποβολή Κολοκούδια για διαμαρτυρίες

Στο 85’ ο Κολοκούδιας ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ρομπέρζ και ο Τράττος απέβαλε τον επιθετικό της Ένωσης.