Υπερπολύτιμο τρίποντο για τον Εθνικό! (pics)

Μεγάλη επιτυχία η σημερινή για τον Εθνικό που κέρδισε με 0-2 εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα για την 3η αγωνιστική των πλέι-οφ. Η ομάδα της Άχνας ανέβηκε στην 5η θέση του β’ ομίλου με 28 βαθμούς, έχασε την ευκαιρία για να αυξήσει λίγο τη διαφορά η ομάδα του Σάββα Δαμιανού. Ζάκπα και Ουαλί οι σκόρερ για τον Εθνικό.

Εικόνα αγώνα:

Αν και ήταν ένα ισορροπημένο ημίχρονο, ο Εθνικός κατάφερε στα τελευταία λεπτά του 45λεπτου να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, μ' ένα πολύ όμορφο γκολ του Ζάκπα, αιφνιδιάζοντας όχι μόνο τους συμπαίκτες του αλλά και τον Βεσελόφσκι που δεν περίμενε σε καμία περίπτωση ότι ο επιθετικός από το ‘Πράσινο Ακρωτήρι’ θα επιχειρούσε το σουτ. Η Νέα Σαλαμίνα είχε και αυτή τις ευκαιρίες της στο 36’ και στο 38’ από στημένες φάσεις.

Τρεις μεγάλες φάσεις μας επιφύλαξε στην επανάληψη του αγώνα Σαλαμίνα-Εθνικός μετά το 50' της αναμέτρησης. Δύο για τον Εθνικό και μία για τη Σαλαμίνα, με την ομάδα της Άχνας να σημαδεύει το δοκάρι με τον Ουαλί, απάντησε η Σαλαμίνα με κεφαλιά του Ντανίλο, ενώ ο κύκλος των μεγάλων ευκαιριών ολοκληρώθηκε στο 63' δυνατό εκτός περιοχής σουτ από τον Χουντόμπιακ μετά από πάσα του Ηλία, η μπάλα πήγε ψηλά πάνω από την εστία της Σαλαμίνας.

Ένα πεντάλεπτο αργότερα ο Εθνικός πέτυχε το δεύτερο του γκολ, το οποίο απλοποίησε τα πράγματα με τον Ουαλί, ένα γκολ που χαροποίησε τον Ηλία Χαραλάμπους και τους συνεργάτες του για το τελικό 0-2.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισόκο, Ανδρέου (41' Κονφέ), Ντανίλο, Μουστιβάρ (46' Βάγκκνερ), Ντουβεντρού (46' Βαρέλα), Οσέι (72' Σιαθάς), Τσουκαλάς, Νικολάου (46' Μπρένο), Χριστοφόρου

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ουαλί (90' Χριστόφορος Χριστοφή), Κ.Ηλία (90' Μιγκελίτο), Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ (70' Παπαγεωργίου), Χουντόμπιακ, Ζάκπα,Γκόρουμπετς, Κυπριανού, Ταράσοφς, Μάιντεβατς

ΤΕΛΙΚΟ: Σαλαμίνα-Εθνικός 0-2

88' Διαγώνιο σουτ από τον Βαρέλα, αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ

82' Ευκαιρία να μειώσει η Σαλαμίνα με κεφαλιά του Βάγκνερ

78′ Mεγάλη ευκαιρία για Σαλαμίνα με τον Ντανίλο να κάνει κεφαλιά μετά από σέντρα του Βαρέλα, στέλνοντας την μπάλα εκτός

Ο Ουαλί κουβαλάει τη μπάλα μόνος μετά από μία υποδειγματική αντεπίθεση, κάνει το σουτ η μπάλα χτυπάει στο σώμα του Χριστοφόρου και ακολούθως καταλήγει στα δίχτυα για το δεύτερο γκολ της ομάδας της Άχνας

68' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό και 0-2 με τον Ουαλί

63' Δυνατό εκτός περιοχής σουτ από τον Χουντόμπιακ μετά από πάσα του Ηλία, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία της Σαλαμίνας

61' Σέντρα του Σεργίου, κεφαλιά από τον Ντανίλο η μπάλα εκτός - Τα βάζει με τη τύχη του ο ποδοσφαιριστής των ερυθρολεύκων

52' Μεγάλη φάση για τον Εθνικό - O Oυαλί απέναντι από τον Βεσελόφσκι πλασάρει και η μπάλα βρίσκει στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Νέας Σαλαμίνας!

50' Στην περιοχή της Σαλαμίνας ο Ζάκπα, όμως ο Κύπρος Χριστοφόρου δηλώνει παρών στα αμυντικά του καθήκοντα

48' Στην περιοχή ο Βαρέλα, έκανε ένα δύσκολο σουτ, καταλήγει όμως η μπάλα στον Μπογκατίνοφ

47' Ωραία συνεργασία από τους ποδοσφαιριστές της Σαλαμίνας, απομακρύνει η άμυνα του Εθνικού

Έναρξη β' ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

44' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό και 0-1: Ο Ζάκπα από τα δεξιά εκτελεί με διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής τον Βεσελόφσκι και ανοίγει το σκορ στο στάδιο "Αμμόχωστος"

38′ Φάουλ για την Νέα Σαλαμίνα από δεξιά - Ο Νικολάου εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντανίλο χάνει την ισσοροπία του προλαβαίνει όμως την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει έξω

36' Φάουλ για Σαλαμίνα και κίτρινη στον Ταράσοβς: Το φάουλ εκτελείται από τον Νικολάου, ο Καμισόκο βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, στέλνει όμως τη μπάλα εκτός!

31' Καλή στιγή για τον Εθνικό: Σουτ από τον Ντόλεζαλ, όμως ήταν αρκετά δυνατό ώστε η μπάλα να πάρει ύψος πάνω από την εστία του Βεσελόφσκι

25' Συρτό σουτ από τον Τσουκαλά, μετά από στημένη φάση, αποκρούει όμως ο Μπογκατίνοφ, που ήταν σε σωστή θέση

23' Κίτρινη κάρτα σε Ντόλεζαλ και φάουλ υπέρ της Σαλαμίνας

Πολλά λάθη για τις δύο ομάδες στο χώρο του κέντρου, με τις Νέα Σαλαμίνα και Εθνικό να έχουν μία ισσοροπημένη κατοχή για την ώρα

16' Δυνατό φάουλ στον Ντανίλο, απευθείας εκτέλεση από τον Νικολάου, η μπάλα κάπου κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ

12' Χωρίς τελική η Νέα Σαλαμίνα

6' Σουτ του Μάιντεβατς, αποκρούει ο Βεσελόφσκι

3' Ο Ντόλεζαλ στην περιοχή προσπαθεί να τροφοδοτήσει τον Μάιντεβατς στην περιοχή, απομακρύνει όμως την μπάλα ο Καμισόκο