Ντοπρασίνοβιτς και Καϊκέ του έδωσαν... φτερά

Ο Σίνισα Ντοπρασίνοβιτς έκανε νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο του Ερμή και του έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα της Αραδίππου για αποφυγή του υποβιβασμού. Οι «φτεροπόδαροι» επικράτησαν δύσκολα της Ένωσης στο Παραλίμνι με 1-0, χάρη στο τέρμα του Ονησίφορου Ρουσιά στην επανάληψη και σε συνδυασμό της σωτήριας απόκρουσης του Καϊκέ σε πέναλτι του Ντένινγκ πήραν μια σπουδαία νίκη. Ανέβηκαν στην 6η θέση –μαζί με τον Εθνικό- με 28 βαθμούς, ένα περισσότερο από τους βυσσινί.

Η εξέλιξη του αγώνα

Αρκετά μέτριο με πολλές διακοπές και ελάχιστες φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες αναλώθηκαν στην εξουδετέρωση του αντιπάλου παρά να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ. Αμφότερες, είχαν από μια καλή στιγμή για να σκοράρουν.

Πρώτα απείλησαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Ρουσιά στο 11ο λεπτό. Ο Κύπριος επιθετικός έφυγε πίσω από την άμυνα της ΕΝΠ και βρέθηκε φάτσα με τον Γκατσέφσκι, όμως, το σουτ του αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από το πόδι του Νγκο, όταν στο 27’ επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή και είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν καλύτερος, αφού η ισοπαλία δεν ευνοούσε καμία ομάδα. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και στο 67’ ο Ερμής έχασε διπλή τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Κύπρου υποχρέωσε τον Γκατσέφσκι σε σωτήρια επέμβαση και στην επιστροφή της μπάλας ο Ρουσιάς την έστειλε πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δυο ευκαιρίες στο 73ο λεπτό. Ο Καϊκέ έδιωξε το σουτ του Λουσέρο σε κόρνερ και στην εκτέλεση του ο Ουντόζι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Δυο λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 75' ο Ερμής σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Ο Ρουσιάς έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Γκατσέφσκι, ο οποίος λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα έκανε εξαιρετική απόκρουση.

Στη συνέχεια η ΕΝΠ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως, δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να πλησιάσει και να απειλήσει τον Καϊκέ.

Ο Ερμής έφτασε πολύ κοντά στο 2-0, όμως, το εξαιρετικό πλασέ του Μέιρα, αποκρούστηκε δύσκολα από τον Γκατσέφσκι.

Στο 90+4, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η ΕΝΠ κέρδισε πέναλτι από το VAR σε χέρι του Δημητρίου. Ο Ντένινγκ το εκτέλεσε και ο Καϊκέ έδιωξε σε κόρνερ, χαρίζοντας τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.