Πετυχημένη η 3η απόπειρα και στην κορυφή του β' γκρουπ ο ΑΠΟΕΛ

Η νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της Καρμιώτισσας 2-0 στην σημερινή αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική των πλέι-οφ, έφερε την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη στην κορυφή του β' γκρουπ και στο +1 από τη δεύτερη Πάφο. Η Καρμιώτισσα παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση μετά την ήττα στο ΓΣΠ, ενώ να πούμε ότι είναι η πρώτη φορά φέτος που η γηπεδούχος ομάδα, κερδίζει την ομάδα των Πολεμιδιών, με την τρίτη απόπειρα να είναι επιτυχημένη. Τα γκολ για τον ΑΠΟΕΛ σημειώθηκαν από τους Γκάρνερ - Ντονγκαλά.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, με ΑΠΟΕΛ-Καρμιώτισσα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0, ένα ΑΠΟΕΛ που ήταν ανώτερο της αντιπάλου, δεν κατάφερε όμως ν’ αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του και να πετύχει ένα γκολ. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαιτίδη ήταν αυτή που έλεγχε σε ολόκληρο το πρώτο 45αλεπτο, μόλις μία τελική από την Καρμιώτισσα.

Στο δεύτερο λεπτό δημιουργήθηκε η πρώτη κλασσική ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κατσαντώνη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και σε τετ α τετ με τον Κίττο, να βγαίνει νικητής ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας.

Στη συνέχεια και λίγο πριν τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, ο διαιτητής Γιάννης Αναστασίου σφύριξε πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Ρέινολντς στον Νσούε. Από το VAR δέχθηκε συστάσεις όπως δει ξανά τη φάση και αφού πήγε στο on field review, βλέποντας την επαναληπτική προβολή, αναίρεσε την αρχική του απόφαση. Κλωναρίδης και Γκάρνερ στη συνέχεια βρέθηκαν ξανά ν’ απειλούν την εστία του Κίττου, στεκόταν όμως όρθιος ο τερματοφύλακας της ομάδας των Πολεμιδιών σε όσες φάσεις χρειάστηκε να παρέμβει.

Ο Ζαχίντ που ήταν σε πολύ καλή φόρμα στο αποψινό παιχνίδι, έκανε τις ντρίμπλες του εντός περιοχής στο 29’, ωστόσο δεν βρήκε χχώρο για το σουτ, δίνοντας μία πάσα στον Ενσούε, με το σουτ του δεύτερου να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Κίττου! Αυτή ήταν άλλη μία ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ για να βρεθεί μπροστά στο σκορ.

Στο 31’ ήρθε και η πρώτη τελική της Καρμιώισσας με τον Σάσι να στρώνει στον Ρομό ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε στο ρυθμό που είχε καθ’ όλη τη διάρκεια του 45αλέπου, κλείνοντας το ημίχρονο με άλλη μία σπουδαία ευκαιρία, με το Ζαχίντ να κάνει το πλασέ αλλά απέκρουσε προ της γραμμής τέρματος ο Στυλιανού και το παιχνίδι να παραμένει στο 0-0.

Με δύο πολύς καλές φάσεις μπήκαμε στην επανάληψη του αγώνα, μία για κάθε ομάδα. Η Καρμιώτισσα αρχικά πήγε να αιφνιδιάσει την άμυνα του ΑΠΟΕΛ με δυνατό πλασέ από τον Ρομό μετά από σέντρα του Σάσι, ο Ουζόχο όμως ήταν σ' ετοιμότητα. Απάντησε αμέσως ο ΑΠΟΕΛ με τον Κλωναρίδη με σουτ εντός περιοχής, η μπάλα πήγε μόλις έξω.

Στο 56’ και στο 65’ τα αδέλφια Σάσι, είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ και να αιφνιδιάσουν τον ΑΠΟΕΛ, δεν τα κατάφεραν όμως. Στο 54' είχε προηγηθεί ένα δυνατό πλασέ με το αριστερό του Ενσούε, η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από την εστία της Καρμιώτισσας.

Ο Γκάρνερ λύτρωσε τον ΑΠΟΕΛ στο 72’ με κεφαλιά για το 1-0 στην αναμέτρηση και μετά από προσπάθεια και σέντρα του Κλωναρίδη στην περιοχή. Το γκολ έφερε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, που έμελλε να δούμε την αντίδραση της ομάδας του Γιαννάκη Ποντικού.

Ο Ιωάννης Αναστασίου αναίρεσε άλλη μία φάση στο παιχνίδι ΑΠΟΕΛ-Καρμιώτισσα μετά από συστάσεις του VAR και τον Γιώργο Νικολάου που βρισκόταν σε αυτό.Ο ΑΠΟΕΛ στο 76' σημείωσε ένα δεύτερο γκολ και αν και αρχικά φάνηκε από τον ρεφ της αναμέτρησης ότι θα μετρούσε, πήρε συστάσεις για δεύτερη φορά σήμερα να δει ξανά τη φάση από το on field review. Το γκολ τελικά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ήρθε το τελικό 2-0 με τον Ντονγκαλά σε μία φάση αντεπίθεσης και σε κενή εστία, σημειώθηκε το δεύτερο γκολ για τους "γαλαζοκίτρινους"

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος, Κατσαντώνης (53’ Λουντέμο), Ζαχίντ (83’ Σιέλης), Σατσιάς (59’ Σαχάρ), Κλωναρίδς (83’ Γαβριήλ), Ενσούε, Ζαμπάλα, Ντονγκαλά, Γκάρνερ (83’ Νούχιου)

Καρμιώτισσα: Κίττος, Στυλιανού (46’ Μπαράνοφ), Ευσταθίου, Ρομό, Μ. Σάσι (68’ Ανδρέας Παχίππης), Χρίστοφή, Πέρεζ, Ι.Σάσι, Χατζηβασίλη, Χρίστου, Ρέινολντς (89’ Χέρτσκοβιτς)