Κέρδισε τη Σαλαμίνα και πάτησε κορυφή ο ΑΠΟΕΛ

Μετά τον Απόλλωνα, κέρδισε και τη Σαλαμίνα με 4-0, πάτησε για πρώτη φορά κορυφή και περιμένει μέχρι αύριο προκειμένου να κάνει τον απολογισμό της 12ης αγωνιστικής. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος από τους ερυθρόλευκους και με δυο γκολ στο 1ο ημίχρονο, από τον Μοράις (πεν.) και το αυτογκόλ του Μιντίκκη, έβαλε τις βάσεις για το 8ο τρίποντο, το οποίο σφράγισαν στην επανάληψη οι Ενσούε και Ντε Βινσέντι. Η Σαλαμίνα μετά τη 2η σερί ήττα, έμεινε στους 19 βαθμούς, όσους έχει η ΑΕΚ και η Ανόρθωση.

Καλός ρυθμός, τρεις ευκαιρίες

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και προτού συμπληρωθούν 15 λεπτά αγώνα, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Η Σαλαμίνα με τους Κίνγκλεϊ και Κωστή, με την κεφαλιά του πρώτου να αποκρούεται από τον Βάτερμαν και το σουτ του νεαρού να σταματά στο δοκάρι. Ο Νατέλ ενδιάμεσα των δυο φάσεων, υποχρέωσε τον Βεζελόφσκι σε δύσκολη απόκρουση με κοντινό σουτ.

Δυο γκολ και… τέλος

Στη συνέχεια ο ρυθμός ήταν καλός, αλλά χωρίς φάσεις, μέχρι το 30’ όταν ο ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Μοράις, το οποίο κέρδισε ο Ζαχίντ.

Οχτώ λεπτά μετά οι γαλαζοκίτρινοι διπλασίασαν τα τέρματα τους και κάπου εκεί το παιχνίδι πήρε το… δρόμο του. Ο Καζού έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μιντίκκης στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Χωρίς ρυθμό, αλλά με γκολ

Στο 2ο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και δημιούργησε φάσεις για το 3-0, αλλά οι Ζαχίντ και Ενσούε δεν σημάδεψαν σωστά. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεφτε σταδιακά και τίποτα δεν έδειχνε ότι μπορούσε να αλλάξει το νικητή. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την κατοχή και δημιουργούσαν κατά διαστήματα φάσεις, όπως εκείνη του Τάμαρι στο 78', του Μπάλογκ στο 79' και του Ενσούε στο 80', όπου γράφτηκε το 3-0. Ο Ντε Βισέντι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 4-0