«Πετά» για παραμονή ο Εθνικός, σε ελεύθερη πτώση η ΕΝΠ!

Ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην πρώτη κατηγορία έκανε ο Εθνικός Άχνας, ο οποίος στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής επικράτησε 1-0 της ΕΝΠ στο Δασάκι.

Η δεύτερη νίκη στη σεζόν επί των «βυσσινί» και τρίτη στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές έφερε το προσφυγικό σωματείο στους 31 βαθμούς (στο -1 από τη Νέα Σαλαμίνα), ενώ για το Παραλίμνι η τρίτη ήττα στη σειρά την άφησε στο -4 από τον αντίπαλό της.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, δημιούργησαν και απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες (9’ Μάιντεβατς, 29’ Ντόλεζαλ, 43’ Χουντόμπιακ), ωστόσο και η φιλοξενούμενη θα μπορούσε να είχε σκοράρει στη μοναδική αξιόλογη επίθεσή της πριν την ανάπαυλα (32’ δοκάρι Ντένινγκ).

Οι «βυσσινί» εμφάνισαν καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ηλίας Χαραλάμπους αντέδρασε περνώντας στο παιχνίδι τους Παπαγεωργίου και Μ. Ηλία. Ο Εθνικός ισορρόπησε και στο 78ο λεπτό άνοιξε το σκορ: από κόρνερ του Χουντόμπιακ η άμυνα των φιλοξενούμενων απέτυχε να απομακρύνει την μπάλα και ο Μ. Ηλία με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ - Κυπριανού (46' Χριστοφή), Ταράσοφς, Ντέιβισον, Γκόρουπετς - Κ. Ηλία, Χουντόμπιακ - Ζάκπα, Ουαλί (82' Περατικός) - Ντόλεζαλ (62' Παπαγεωργίου), Μάιντεβατς (69' Μ. Ηλία).
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ: Γκατσέφσκι - Μπαρμπόσα (89' Μουλαζίμης), Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Λουσέρο - Κοσμάς - Μπάρνι, Μπελόνε (67' Μαϊσουράτζε) - Φελίπε - Θεοδώρου (89' Γκαντό), Ντένινγκ.

Διαιτητές: Γιώργος Νικολάου - Μάριος Καλογήρου, Μιχάλης Μαρίνου - Ροβέρτος Κώστα
VAR: Δημήτρης Σολωμού /  ΑVAR: Μιχάλης Σωτηρίου

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:
1' Σέντρα στον αγώνα!
9' Εντός περιοχής φαλτσαριστό σουτ του Μάιντεβατς, σε κόρνερ ο Γκατσέφσκι
13' Εκτέλεση φάουλ από Χουντόμπιακ, κεφαλιά του Μάιντεβατς, άστοχη
17' Καλύτερος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Εθνικός, αδυνατεί να βγει με αξιώσεις στην επίθεση η ΕΝΠ
21' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Θεοδώρου από πλάγια θέση, μπλοκάρει εύκολα ο Μπογκατίνοφ
29' Αποτυχημένη προσπάθεια απομάκρυνσης από τον Κυριάκου, γυριστό του Ντόλεζαλ, λίγο άουτ
30' Κίτρινη στον Μπελόνα για φάουλ στον Ντόλεζαλ
32' Κούρσα του Ντένινγκ που πατά στην περιοχή και πλασάρει τον Μπογκατίνοφ, η μπάλα εξοστρακίζεται στο δοκάρι
38' Κίτρινη στον Μάιντεβατς για φάουλ στον Λουσέρο
43' Σέντρα του Ουαλί, ο Χουντόμπιακ εξ επαφής ηττάται από τον Γκατσέφσκι
45' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
45+2' Κίτρινη στον Κυπριανού για φάουλ στον Μπελόνε
45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό: Χριστοφή αντί Κυρπιανού

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
51' Εκτός περιοχής σουτ του Φελίπε, η μπάλα λίγο άουτ
53' Σουτ του Ουαλί, αποκρούει εύκολα ο Γκαρσέφσκι
56' Κεφαλιά του Μπελόνε, αποκρούει ο Μπογκατίνοφ
62' Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό: Παπαγεωργίου αντί Ντόλεζαλ
62' Σουτ του Παπαγεωργίου, αποκρούει ο Γκατσέφσκι
67' Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ: Μαϊσουράτζε αντί Μπελόνε
69' Τρίτη αλλαγή για τον Εθνικό: Μ. Ηλία αντί Μάιντεβατς
78' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Από κόρνερ του Χουντόμπιακ η μπάλα αναπηδά στην περιοχή και ο Μ. Ηλία με προβολή τη στέλνει στα δίχτυα του Γκατσέφσκι
82' Αλλαγή για τον Εθνικό: Περατικός αντί Ουαλί
85' Κίτρινη στον Ιρέπ για φάουλ στον Μ. Ηλία
89' Διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Παπαγεωργίου χτυπά στο δοκάρι, στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης στέλνει την μπάλα στο άλλο δοκάρι
89' Αλλαγή για την ΕΝΠ: Γκαντό και Μουλαζίμης αντί Θεοδώρου και Μπαρμπόσα
90' Κίτρινη στον Ταράσοφς
90' Τρία λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
93' Κίτρινη στον Χουντόμπιακ για καθυστερήσεις