ΜΑΕστρος στο "ΠΑΠ"

Η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια του μεγάλου αγώνα στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", κερδίζοντας 2-1 την Ανόρθωση στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ. Ο Μαέ (12',43'), ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τη λεμεσιανή ομάδα, ενώ για την Ανόρθωση μείωσε ο Κβιλιτάια στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Στους 62 και στη 2η θέση η ΑΕΛ και στο -4 από την κορυφή. Στο -13 η "Κυρία" από την κορυφή, ενώ από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο είναι επίσης μακριά.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με τρία γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης του ντέρμπι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» Ανόρθωση-ΑΕΛ. Η ΑΕΛ ήταν αυτή που είχε προβάδισμα με δύο γκολ (1-2), με την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια να μειώνει στις καθυστερήσεις του α’ μέρους. Ένα πρώτο ημίχρονο που είχε και από μία αναγκαστική αλλαγή για τους Κετσπάγια και Κέρκεζ και το αρχικό τους πλάνο τους να διαφοροποιείται.

Η ΑΕΛ στο 12ο λεπτό στην πρώτη της μεγάλη φάση στο παιχνίδι ήταν αυτή που βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ντέρμπι του "Αντώνης Παπαδόπουλος" με γκολ από τον Μαέ. Ο Μπρούνο Σάντος έκανε το κοντρόλ-σέντρα, ο Μαέ μόνος στην περιοχή με κεφαλιά νίκησε τον Λόρια για το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση, μετά το κενό που υπήρχε στην αμυντική γραμμή της Ανόρθωσης για το 0-1.

Το γκολ αυτό έφερε φωνές από τον τεχνικό της Ανόρθωσης, που ζήτησε αντίδραση όμως αυτή δεν ερχόταν, με τη γηπεδούχο ομάδα να ήταν πίσω σε απόδοση, ωστόσο οι Οκριασβίλι και Κβιλιτάια στο 27’ και 33’ το έψαξαν για την ισοφάριση, όμως αμφότεροι ήταν άστοχοι.

Στ 37' σε μία φάση διαρκείας στην εστία του Λόρια, ο Ντανίλο σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης επιχείρησε το γκολ, όμως υπήρξε σύγκρουση μεταξύ των δύο (επιθετικό φάουλ), έτσι το γκολ που σημείωσε στη συνέχεια ο Ριέρα, σωστά ακυρώθηκε.

Η ΑΕΛ σημείωσε και δεύτερο γκολ πριν το 45αλεπτο μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ντανίλο στον Μαέ, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και αφού πέρασε τον Λόρια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2, ένα σκορ που προϊδέαζε ότι θα ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου, όμως η Ανόρθωση είχε άλλο πλάνο…

Στις καθυστερήσεις ημιχρόνου, η Ανόρθωση μείωσε με τον Κβιλιτάια για το 1-2 μετά από λάθος του Πσισιέ, ο επιθετικός των γηπεδούχων, μπήκε στην περιοχή πέρασε τους αμυντικούς της ΑΕΛ και με υποδειγματικό πλασέ σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας του για τη σημερινή αναμέτρηση.

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που μπήκε με διάθεση στην επανάληψη της αναμέτρησης, αφού έψαχνε τρόπους για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όσο ήταν νωρίς. Στο 52' μία σέντρα από τον Καλτσά, ο Κβιλιτάια δυσκολεύτηκε όμως δοκίμαστε την κεφαλιά, η μπάλα γύρισε πίσω στον Κορέια, όμως αυτός με τη σειρά του έκανε ένα αδύναμο - ακίνδυνο πλασέ.

Η μία ώρα αγώνα συμπληρώθηκε χωρίς κάτι ιδιαίτερο στην αναμέτρηση, με την ΑΕΛ να διατηρεί το προβάδισμα και την Ανόρθωση να πιέζει λίγο περισσότερο για το γκολ.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 62’ με τον Βοζίνια να κάνει εξαιρετική απόκρουση με τα ακροδάχτυλα διώχνοντας σε κόρνερ, το διαγώνιο σουτ του Καλτσά, ο οποίος δέχθηκε τη μπαλιά από τον Κβιλιτάια! Ήταν μία πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση ώστε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 69’ σε μία φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Κορέια έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στον Πάντιτς και να απομακρύνεται, ενώ λίγο αργότερα ο Μεντόγεβιτς έφυγε πίσω από την άμυνα της Ανόρθωσης, όμως καθυστέρησε με αποτέλεσμα να βρεθεί στο έδαφος και τους φιλοξενούμενους να ζητούν έντονα φάουλ, κάτι που έφερε και κίτρινη αλλά και αποβολη στον πάγκο της ΑΕΛ.

Στο 83΄ ένα σουτ του Μπουσουλάτζιτς, ανάγκασε τον Βοζίνια σε μία ασταθή απόκρυση, ο Μίχαη στη συνέχεια με κεφαλιά βρήκε τον Μανιά που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, αφού ο Μίχα ήταν σε αντικανονική θέση.

Στο 90+1' η Ανόρθωση στάθηκε άτυχη, ενώ η ΑΕΛ είχε σύμμαχο το δοκάρι, με τον Καλτσά να βγάζει τη σέντρα και τον Μανιά να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Βοζίνια. Η ομάδα του Κέρκεζ με δύο τελικές και δύο στο στόχο ήταν η μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης.

Ανόρθωση: Λόρια, Βργκοτς (46’ Παύλος Κορέα), Κ. Αρτυματάς, Γκαλίτσιος (9΄ Αμπαρτζουμιάν), Κορέια, Μαργκάσα (63’ Μίχα), Νταουσβίλι (73’Μπουζούλαζιτς), Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Οκριασβίλι (73’ Μανιάς), Κβιλιτάια

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Σάντος, Μεντόγεβιτς, Ζντραβκόφσκι (90+3' Χ.Κυριάκου), Ριέρα (85’ Κέρκεζ), Ντανίλο, Τόρες (84’ Α. Αβραάμ), Μαέ

Κίτρινες: Νταουσβίλι, Σάντος /