Η κατανομή των 500 τερμάτων

Πεντακόσια παρά δυο γκολ σημειώθηκαν στις 30 αγωνιστικές του πρωταθλήματος Cyta. Τα περισσότερα εξ αυτών σημείωθηκαν από το 76’ και μετά των αγώνων.

Συγκεκριμένα στο χρονικό αυτό σημείο η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα 110 φορές και με ποσοστό 22.1%, είναι ελαφρώς λίγο πιο πάνω από το προτελευταίο 15λεπτο. Η σημαντική διαφορά είναι πως το 60-75’ μετριέται αυστηρά στο 15’, σε αντίθεση με το 76+ που έχει το... αβαντάζ των καθυστερήσεων. Το ποσοστό του προτελευταίου δεκαπενταλέπτου είναι 19.9%, με 99 τέρματα.

Τα λιγότερα τέρματα κάτι απόλυτα φυσιολογικό σημειώθηκαν στο πρώτο 15λεπτο των αναμετρήσεων. Στα 64 γκολ και με ποσοστό 12.9% καταλαμβάνει την τελευταία θέση στο σχετικό πίνακα.

Το πιο παραγωγικό ημίχρονο είναι το δεύτερο. Από τα συνολικά 498 γκολ, τα 283 σημειώθηκαν στην επανάληψη, με το ποσοστό να ανέρχεται στο 56.9%. Στο πρώτο ημίχρονο πανηγυρίστηκαν 215 γκολ.