Ασταμάτητος ο Εθνικός, έχασε έδαφος ο Ερμής

Ασταμάτητος είναι ο Εθνικός Άχνας στους αγώνες κατάταξης. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους επικράτησε του Ερμή στο «Αμμόχωστος» με ανατροπή 2-1, διεύρυνε το νικηφόρο σερί σε τέσσερα παιχνίδια και για πρώτη φορά στη φετινή περίοδο βρίσκεται πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Στους 34 βαθμούς ο Εθνικός, στους 32 η Νέα Σαλαμίνα και στους 31 ο Ερμής.

Το παιχνίδι
Τα είχε όλα το πρώτο ημίχρονο στο «Αμμόχωστος». Τρία γκολ, πέναλτι, ανατροπή και τραυματισμό διαιτητή.

Ο Ερμής μπήκε πιο δυνατά, έλεχξε το ρυθμό και στο 16’ άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι, με τον πρώτο του σκόρερ, τον Ονησίφορο Ρουσιά.

Η ομάδα της Άχνας αντέδρασε και απάντησε σχεδόν άμεσα. Στο 21’ ο Ουαλί βρέθηκε αμαρκάριστος εντός περιοχής και με δυνατό διαγώνιο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Εθνικός μετά την ισοφάριση ήταν καλύτερος. Ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού και πίεσε για την ανατροπή. Κάτι που κατάφερε με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Μαΐντεβατς στο 33'.

Δυο λεπτά μετά ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή διέκοψε τον αγώνα λόγω ενοχλήσεων. Δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες, όμως, δεν κατάφερε να συνεχίσει και παρέδωσε τη θέση του στον Γιάννη Αναστασίου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι αναλώθηκε στη δύναμη και στο πάθος, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να πέσει και οι καλές ευκαιρίες να είναι ελάχιστες.
Ο Εθνικός έχασε ευκαιρία με τον Παπαγεωργίου, ενώ λίγο μετά ο Ερμής απάντησε με κεφαλιά του Γκάρατιτς, με την μπάλα και στις δυο περιπτώσεις να καταλήγει έξω.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής των «φτεροπόδαρων» στο 77ο λεπτό έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Μπογκατίνοφ να πραγματοποιήσει την απόκρουση του αγώνα.

Μέχρι το τέλος δεν καταγράφηκε άλλη καλή φάση, με τον Εθνικό να διατηρεί το προβάδισμα του και να πανηγυρίζει μια σπουδαία από κάθε άποψη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη

10' Χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής

14' Πέναλτι για τον Ερμή σε χέρι του Ντεϊβίσον

16' ΓΚΟΛ! Εκτελεί εύστοχα ο Ρουσιάς και 1-0

21' ΓΚΟΛ! Ο Εθνικός ισοφαρίζει με δυνατό διαγώνιο πλασέ του Ουαλί εντός περιοχής, 1-1

23' Κίτρινη στον Δημητρίου

30' Κίτρινη στον Χολτ

33' ΓΚΟΛ! Ο Εθνικός γυρίζει τον αγώνα με την πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Μαΐντεβατς, 1-2

42' Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή νιώθει ενοχλήσεις και θα παραχωρήσει τη θέση του στον Γιάννη Αναστασίου.

45' Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις

Τέλος ημιχρόνου 1-2

Ο Καϊκέ δεν μπορεί να συνεχίσει και παρέδωσε τα γάντια στον Φιρινίδη.

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

58' Διαγώνιο σουτ του Παπαγεωργίου, έξω η μπάλα

68' Κεφαλιά του Γκάταριτς, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπογκατίνοφ η μπάλα

77' Εξαιρετικό σουτ από τον Γκάρατιτς, δύσκολα σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ

81' Κόκκινη στον Χολτ. Δεύτερη κίτρινη