Τα γκολ που «πληγώνουν» την Ομόνοια έχουν… ταυτότητα!

Σε 33 παιχνίδια στις εγχώριες διοργανώσεις (31 στο πρωτάθλημα και δύο στο κύπελλο) η Ομόνοια έχει μετρήσει τέσσερις ήττες (τρεις στο πρωτάθλημα και μία στο κύπελλο), οι οποίες έχουν δύο κοινούς παρονομαστές.

Ο πρώτος είναι πως ήλθαν από τέρματα που σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο ή/και στις καθυστερήσεις. Στο εκτός έδρας 0-1 από τον Ολυμπιακό και στο εκτός έδρας 1-2 από τη Νέα Σαλαμίνα η εστία της παραβιάστηκε στο 80ό λεπτό, στο εντός έδρας 0-1 από τον ΑΠΟΕΛ στο 81’ και στο εκτός έδρας 0-1 από τον Απόλλωνα στο 92ο λεπτό.

Ο δεύτερος κοινός παρονομαστής είναι πως οι σκόρερ αυτών των γκολ είναι είτε επιθετικοί (Βάγκνερ, Μπένσχοπ) ή… αριστεροί μπακ (Μανρίκε, Σαμπάλα)! Τα συγκεκριμένα κριτήρια πληροί και ακόμη ένα τέρμα που «πλήγωσε» την Ομόνοια, έστω κι αν δεν οδήγησε σε ήττα.

Στις 9 Ιανουαρίου, για τη 19η αγωνιστική, η ΑΕΛ ισοφάρισε το «τριφύλλι» με τον Μαέ (επιθετικός) στο 92ο λεπτό -το χρονικό σημείο που σκόραρε (στην ίδια εστία μάλιστα) και ο Μπένσχοπ την περασμένη Δευτέρα…