Τεσσάρα με ανατροπή και βαθμολογική ανάσα

Η Αλκή ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των ουραγών της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κώστα Σακκά διέλυσε τον Ερμή έπειτα από ανατροπή με 2-4, έφτασε τους 10 βαθμούς και δικαιούται να ελπίζει σε καλύτερες ημέρες. Οι φτεροπόδαροι που προηγήθηκαν με το εκπληκτικό τέρμα του Ταραλίδη, έμειναν στην τελευταία θέση με 7 πόντους και η ανησυχία είναι μεγάλη. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Σπόλιαριτς, Σταύρου, Μπελαμεϊρί και Κάρλος. Το τελικό 2-4 έγραψε ο Κατσιατής.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε τον αγώνα ο Ερμής που μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Μετά από κόρνερ ο Ταραλίδης με τακουνάκι στον αέρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η απάντηση της Αλκής ήταν άμεση και εκκωφαντική. Σε 19 λεπτά πέτυχε τέσσερα τέρματα με τους Σπόλιαριτς (10’), Σταύρου (14’) Μπελαμεϊρί (22’) και Κάρλος (29’) και γύρισε τον αγώνα σε 1-4.

Στο 66’ ο Κάρλος σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 77’ ο Ερμής μείωσε σε 2-4 με σουτ του Κατσιατή. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 85’ οι φτεροπόδαροι είχαν δοκάρι σε σουτ του Ταραλίδη.