Μίλησε η κλάση του Μπεριγκό

Η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης», φάνηκε από την αρχή πως θα είχε έναν πρωταγωνιστή. Κι αυτή ήταν η Πάφος. Αποδίδοντας καλύτερα από τον Ερμή και έχοντας ουσία στο παιχνίδι της, έφθασε άνετα στη νίκη με 3-1.

Μια επιτυχία που είχε την υπογραφή του Μπεριγκό, ο οποίος αξιοποιώντας στο έπακρο την τροφοδότηση των συμπαικτών του και πιάνοντας στον ύπνο τους αμυνόμενους των «φτεροπόδαρων», σημείωσε δύο ωραία τέρματα (19’, 40’) ξεκαθαρίζοντας από την αρχή, ποιος ήταν το αφεντικό τη αναμέτρησης.

Τον μιμήθηκε στο 89’, ο Μέρφι που ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Στις καθυστερήσεις μείωσε στο τελικό σκορ ο Παντελή.
Η ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη είχε τον έλεγχο της συνάντησης, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μπορούσε να δώσει διαστάσεις στην επικράτησή της, έχοντας και δοκάρι σε φάση με τον Βαλακάρι (59’).

Με τους τρεις βαθμούς που πρόσθεσε στον λογαριασμό της, η Πάφος μείωσε στο πλην 4 από τον πρωτοπόρο του Β’ Ομίλου ΑΠΟΕΛ, έχοντας και αγώνα λιγότερο.

Αντίθετα, η ομάδα της Αραδίππου δέχθηκε (άλλη μία) οδυνηρή ήττα που την κράτησε δέσμια στη ζώνη του υποβιβασμού και στο πλην 5 από την τέταρτη θέση του ομίλου. Οι παίκτες του Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς, βλέποντας τη συνολική τους εικόνα, δεν έδειξαν ικανοί να διεκδικήσουν θετικό αποτέλεσμα. Πλήρωσαν τις αμυντικές τους αδυναμίες ενώ υστέρησαν και δημιουργικά.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Λήξη του αγώνα.

90+2' ΓΚΟΛ 3-1! Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ με γκολ του Παντελή.

89' ΓΚΟΛ 3-0! Σκόρερ ο Μέρφι με σουτ εντός περιοχής.

83' Μακρινό σουτ του Παντελή, πάνω από τα δοκάρια.

81' Άστοχο σουτ του Ρουσιά.

67' Σουτ του Αουρέλιο από πλάγια θέση, μακριά από τον στόχο.

59΄ Σουτ του Βαλακάρι, ο Φιρινίδης άλλαξε πορεία στην μπάλα που σημάδεψε το δοκάρι.

58' Κεφαλιά του Μπεριγκό δεν βρήκε στόχο.

54' Μακρινό σουτ του Βα εκτός, το εξουδετέρωσε ο Φιρινίδης.

48' Σουτ του Πάντσεον από πλάγια θέση εντός περιοχής, μπλόκαρε ο Φιρινίδης.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

40' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μπεριγκό διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα για λογαριασμό της γηπεδούχου. Πήρε σέντρα από του Φουρ και στην κίνηση έδωσε πορεία στην μπάλα για τα δίχτυα των "φτεροπόδαρων".

35' Ο Ρούτκο μπλόκαρε την μπάλα σε σουτ του Κυριακίδη.

24' Κίτρινη στον Πάντσεον για φάουλ στον Μέιρα.

19' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μπεριγκό σκόραρε για την Πάφο. Πήρε μπαλιά από τον Κβίντα, την κατέβασε, μπήκε στην περιοχή και με ιδανικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

13' Κίτρινη στον Μέιρα για φάουλ στον Αουρέλιο.

7' Σουτ του Μπεριγκό από πλάγια θέση, στο δοκάρι και έξω.

1' Συνδυασμός των Βα και Μπεριγκό, επόμενος αποδέκτης της μπάλας ο Βαλακάρι, ο οποίος σούτασε άουτ.