Ρωσική ρουλέτα με τον Εθνικό να επιβιώνει στο φινάλε!

Αμφίρροπο, συναρπαστικό σε εξέλιξη και απρόβλεπτο ήταν το σημερινό παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου, με νικητή τον Εθνικό. Η ομάδα της Άχνας στο 88’ έφτασε στην ολική ανατροπή και απέδρασε με το διπλό, επικρατώντας με 4-2 (στις καθυστερήσεις) της πολύ καλής Καρμιώτισσας.

Προηγήθηκαν οι κυανόλευκοι με τον Περατικό στο 28’, ο Ίσμαελ Σάσι ισοφάρισε στο 45’, ο Χατζηβασίλης σκόραρε για την ανατροπή στο 53’, ενώ στο 70’ ο Μάριος Ηλία (που μπήκε ως αλλαγή), έφερε το ματς στα ίσα (2-2). Ακολούθησαν μεγάλες προσπάθειες εκατέρωθεν για το τρίτο γκολ, το οποίο σημείωσε τελικά ο Ουαλί (88’). Στο 90+3’ ο Κουμή έγραψε τον επίλογο της επιτυχίας για τους κυανόλευκους, σημειώνοντας το τέταρτο τέρμα τους.

Οι δύο ομάδες, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έχασαν σωρεία ευκαιριών. Σημείωσαν ωραία τέρματα, το πάλεψαν μέχρι τέλους αλλά μίλησε η εμπειρία της ομάδας της Άχνας, όπως επίσης και η ώθηση που έδωσε η είσοδος του Μάριου Ηλία στο παιχνίδι ως αλλαγή.
Με την εκτός έδρας νίκη του, ο Εθνικός συνέχισε την πορεία προς τη σωτηρία και παρέμεινε μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Έδωσε παράλληλα άλλη μια… σπρωξιά στην Καρμιώτισσα για να πέσει στη δεύτερη κατηγορία.

Διαβάστε: Ντεμπούτο 19χρονου στην εστία, κανένας κίπερ στον πάγκο!

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Σφύριγμα της λήξης, μεγάλη νίκη του Εθνικού.

90+3' ΓΚΟΛ 2-4! Ο Κουμή με σουτ σημείωσε τέταρτο τέρμα για τους κυανόλευκους. Είχε προηγηθεί σουτ του Ηλία στο δοκάρι.

88' ΓΚΟΛ 2-3! Ο Ουαλί σημειώνει την ολική ανατροπή για λογαριασμό του Εθνικού.

84' Δοκάρι ο Εθνικός, όταν ο Περατικός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σουταρε, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

85' Απόκρουση του Μογκατίνοφ σε σουτ του Σάσι.

80' Φάουλ του Μιγκελίτο, ο Περατικός σε πλεονεκτική θέση,έκανε την κεφαλιά, έδιωξε ο Παπλωματάς.

78' Ο Παπαγεωργίου το σουτ εκτός περιοχής, μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι και άουτ.

76' Σέντρα του Περατικού, κεφαλιά του Ηλία, απόκρουσε ο Παπλωματάς.

75' Σουτ του Ουαλί από καίρια θέση, μόλις άουτ.

73' Φωνές για πέναλτι από τους φιλοξενούμενους για χέρι του Ευσταθίου.

70' ΓΚΟΛ 2-2! Ο Μάριος Ηλία ισοφάρισε για την ομάδα της Άχνας.

67' Εντυπωσιακή απόκρουση του Παπλωματά σε κεφαλιά του Μάιντεβατς.

61' Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μάιντεβατς, ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.

54' Κίτρινη κάρτα στον Πέρες για φάουλ.

53' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Χατζηβασίλης έδωσε προβάδισμα στην Καρμιώτισσα. Σκόραρε με κεφαλιά, σε σέντρα του Νεοφύτου.

50' Ο Μπογκατίνοφ με έγκαιρη έξοδο πρόλαβε τον Χέρτκοβιτς.

49' Μακρινό σουτ του Νεοφύτου, πάνω από την εστία.

46' Ο Παπαγεωργίου μπήκε στη περιοχή αλλά τα διαδοχικά σουτ του έφυγαν άουτ.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου...

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου (1-1)

45+2' Σουτ του Μάιντεβατς μόλις άουτ.

45' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ίσμαελ Σάσι ισοφαρίζει! Αξιοποίησε πάσα του Χέρτκοβιτς, νικώντας τον Μπογκατίνοφ.

38' Ο Ουαλί σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

36' Σουτ του Γκόρουπετς, έδιωξε με κεφαλιά ο Πέρες.

31' Χαμένη ευκαιρία από τον Ουαλί.

28' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Περατικός άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό. Είδε τον Παπλωματά να μην είναι στη γραμμή της εστίας του και με λόμπα σκόραρε.

27' Δύσκολη απόκρουση του Παπλωματά σε τελική προσπάθεια του Γκόρουπετς.

23' Ωραία ενέργεια του Χέρτκοβιτς, ο Χατζηβασίλης σε ευνοϊκή θέση έχασε την ευκαιρία.

20' Μπαλιά του Μόμο Σάσι δεν αξιοποιήθηκε από τους συμπαίκτες του.

14' Ο Μπογκατίνοφ έδιωξε το κίνδυνο που πήγε να προκαλέσει σέντρα του Μόμο Σάσι.

11' Σουτ του Χέρτσκοβιτς, ψηλάα πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ.

10' Μπαλιά του Χατζηβασίλη από αριστερά, η μπάλα περνά χωρίς να την προλάβει συμπαίκτης του.

9' Ωραία ατομική ενέργεια του Μάιντεβατς αλλά έχασε τον ελεγχο της μπάλας και τον πρόλαβε ο Παπλωματάς.

Άρχισε ο αγώνας...

Σκόρερ: 45' Ίσμαελ Σάσι, 53' Χατζηβασίλης / 28' Περατικός, 70' Μάριος Ηλία, 88' Ουαλί, 90+3' Κουμή

Κίτρινες: 54' Πέρες / 31' Ιωάννου, 67' Ντέιβισον

Κόκκινες:

Καρμιώτισσα: Παπλωματάς, Ευσταθίου (90' Σάββα), Μόμο Σάσι (63' Ρόμο), Χριστοφή, Πέρες, Ίσμαελ Σασί (89' Γεωργίου), Χατζηβασίλης, Χρίστου, Καψός, Χέρτσκοβιτς, Νεοφύτου (90' Παχίπης).

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ουαλί, Ιωάννου (46' Σάβιτς), Περατικό, Μιγκελίτο, Παπαγεωργίου (89' Κουμή), Ντέιβισον, Ζάκπα (55' Μάριος Ηλία), Γκόρουπετς, Χριστοφή, Μάιντεβατς (89' Κυπριανού).

Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου

Α' βοηθός: Πέτρος Πέτρου

Β' βοηθός: Γεώργιος Σάββα

4ος διαιτητής: Αβραάμ Τσούκκας