Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 1-2: Το καθάρισε σε τρία λεπτά ο “AIR JORDAN”

Ο ΑΠΟΕΛ με πρωταγωνιστή τον Μούσα Αλ Τάμαρι, πανηγύρισε την 13η σερί νίκη (2-1) πάνω στην Ομόνοια.

Ο φοβερός Ιορδανός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ντέρμπι για τον ΑΠΟΕΛ, αφού μέσα σε ένα τρίλεπτο έφερε τούμπα το παιχνίδι. Η Ομόνοια προηγήθηκε με την απίστευτη γκολάρα του Γκόμεθ στο 29’, ωστόσο στο 66’ και στο 69’ ο Τάμαρι το πήρε πάνω του και καθάρισε το ντέρμπι, χαρίζοντας το τρίτο σερί τρίποντο για τον ΑΠΟΕΛ.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Τραμετσάνι έφτασε τους 29 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή. Από την άλλη η Ομόνοια είχε μια αρκετά καλή παρουσία, αλλά έμεινε χωρίς βαθμούς και παράμεινε στην 7η και στους 16.

Δείτε το LIVE ΕΔΩ.

Παναγή και ζωγραφιά Ζόρντι!

Η επιλογή του Γιάννη Αναστασίου να παίξει με γεμάτο κέντρο, βγήκε στους πράσινους, οι οποίο κράτησαν μακριά τον ΑΠΟΕΛ, που ναι μεν έφτιαξε ευκαιρίες, αλλά βρήκε απέναντι ένα πολύ καλό Παναγή.

Στα πρώτα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και θέλησε να πετύχει γρήγορο γκολ, σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό. Με την πάροδο του χρόνου, οι πράσινοι προσαρμόστηκαν στο γήπεδο και περιόρισαν τον ΑΠΟΕΛ. Αφού ο Παναγή έκανε 2-3 πολύ καλές αποκρούσεις, ο Ζόρντι Γκόμεθ ανέλαβε δράση και πέτυχε ένα πραγματικά πανέμορφο γκολ. Ο Ισπανός έκλεψε στο χώρο του κέντρου και με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, νίκησε τον Βάτερμαν που ήταν λίγο εκτός εστίας, γράφοντας το 1-0 για την Ομόνοια.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε κάπως επηρεασμένος, ωστόσο βρήκε και πάλι 2 καλές ευκαιρίες, αλλά ο Παναγή είπε και πάλι όχι, κρατώντας το 1-0 μέχρι το ημίχρονο.

Τάμαρι και τρίλεπτη ανατροπή

Εκεί που ο ΑΠΟΕΛ δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, ανέλαβε ο Μούσα Αλ Τάμαρι. Ο Ιορδανός μέσα σε τρία λεπτά κατάφερε να φέρει τα κάτω-πάνω. Στο 66’ με σουτ από πλάγια θέση έφερε το παιχνίδια στα ίσα και στο 69’ με προσωπική ενέργεια γύρισε το παιχνίδι σε 2-1. Η ποιότητα του Τάμαρι έφερε τον ΑΠΟΕΛ σε θέση οδηγού στο παιχνίδι, αφού μέσα σε τρία λεπτά το πήρε πάνω του και χάρισε στους γαλαζοκίτρινους ένα σημαντικό τρίποντο.

Αποβολή και με δέκα η Ομόνοια

Στο 88’ η Ομόνοια έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Κωνσταντίνου Παναγή για φάουλ στον Τάμαρι εκτός περιοχής.

Κίτρινες: Λόρα, Γκόμεθ,Παναγή, Τάμαρι, Μερκής

Κόκκινη: Παναγή

Ομόνοια: Παναγή, Βύντρα, Πρέτσε, Λόρα, Ίσμα, Λοέ (46’ Κατελάρης), Κούσουλος, Σοάρες (83’ Μόντες), Γκόμεθ (46’ Ζίβετς), Ραμίρεζ, Ντάρμπισαϊαρ

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής(72’ Βούρος), Καρλάο, Ενσούε (84’ Γκέντζογλου), Ιωάννου, Μοράις, Καζού, Ζαχίντ, Νατέλ, Τάμαρι, Ντε Βινσέντι