Πέναλτι, ευκαιρίες και… 0-0!

Δεν έμελλε να έχει νικητή το Νέα Σαλαμίνα-Ένωση. Παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν –ειδικά στο δεύτερο μέρος- και το κερδισμένο πέναλτι που είχε η Νέα Σαλαμίνα, το 0-0 δεν ξεκόλλησε. Οι ερυθρόλευκοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος αλλά ο Τιάγο ήταν άστοχος από τα 11 βήματα δέκα λεπτά πριν από το φινάλε, ενώ ο Βεσελόφσκι έσωσε την ομάδα του στο 89΄ σε κοντινό πλασέ του Ζάρατε.

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν διάθεση ωστόσο δεν ήταν αρκετά δημιουργικές με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0. Η υπεροχή ήταν εναλασσώμενη με τους «βυσσινί» να απειλούν στο τελευταίο 10λεπτο όπου δημιούργησαν τέσσερις καλές στιγμές. Αποκορύφωμα η φάση του 38΄ όταν ο Ουντόζι έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι και να φέυγει έξω.
Η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο μέρος δεν είναι καλή εικόνα αν εξαιρέσουμε ορισμένα καλά διαστήματα.

Ανοιχτό ματς και χαμένο πέναλτι!
Στο δεύτερο ημίχρονο αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο που κυριάρχησε η δύναμη στη συνέχεια το ματς απέκτησε ρυθμό. Οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους καλές ευκαιρίες ωστόσο και πάλι έλειψε η καλή τελική προσπάθεια καθώς το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Η Νέα Σαλαμίνα άσκησε μεγάλη πίεση στην Ένωση από το 70΄ και μετά. Στο 76΄ θα μπορούσε να υποδειχθεί πέναλτι σε ανατροπή του Κορέιρα αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε παράβαση. Στο 80΄ ο Μαργκάσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα έκανε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τιάγο σπατάλησε την μεγαλύτερη ευκαιρία για την Σαλαμίνα. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Χαμπαρτζουνιάν, ωστόσο ο Βραζιλιάνος ήταν άτυχος καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
 Ένα λεπτό πριν από το φινάλε η Ένωση έχασε κλασική ευκαιρία με τον Ζάρατε ο οποίος πλάσαρε από κοντά τον Βελεσόφσκι αλλά με τα πόδια έσωσε ο πορτιέρο των «ερυθρολεύκων».