Νίκησε (και) τον κορωνοϊό, προσπέρασε την ΑΕΛ και βλέπει τίτλο ο Απόλλωνας!

Ο Απόλλωνας για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν κέρδισε την ΑΕΛ, με σκορ 2-1 και γκολ από τους Ντιγκινί - Μπίσεσβάρ, σε μία περίοδο που η ομάδα του Γιάννη Πετράκη είχε μεγάλη ανάγκη τη νίκη. Το τρίποντο αυτό έφερε τον Απόλλωνα στο -3 από την κορυφή και την πρώτη Ομόνοια, αφήνοντας την ΑΕΛ τώρα στην 3η θέση. Για την ΑΕΛ μείωσε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Ντανίλο με σουτ ενρός περιοχής, ενώ ο Γιοβάνοβιτς έκανε την απόκρουση του αγώνα στις καθυστερήσεις σε δυνατό επικίνδυνο σουτ από τον Μαέ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Το γκολ του Ντιγκινί ήταν αυτό που χώριζε τις δύο ομάδες της Λεμεσού στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο Απόλλωνας ευτύχησε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα και την ΑΕΛ να έχει μπροστά της ένα ημίχρονο για ν' ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Ένα ντέρμπι που ξεκίνησε με πολύ κλειστές άμυνες για τις δύο ομάδες και χωρίς τις μεγάλες φάσεις, ωστόσο  μετά το 30ο λεπτό και όταν σημειώθηκε το γκολ από τον Απόλλωνα, είδαμε και την ΑΕΛ να βγαίνει πιο μπροστά αλλά και την ομάδα του Πετράκη, έχοντας πλέον τη ψυχολογία με το μέρος της, να είναι πολύ πιο επικίνδυνη.

Ο Χάρης Κυριάκου που αντικατέστησε τον τραυματία Μηνά Αντωνίου, «γκρέμισε» τον Ζοάο Πέδρο στην περιοχή, με τον Ισπανό ρεφ να σφυρίζει αμέσως την παράβαση και τον Ντιγκινί από την άσπρη βούλα να σημειώνει το 0-1 και 17ο δικό του γκολ για φέτος.

Δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας είχε μία δεύτερη ευκαιρία με τον Νταμπό αρχικά να καθυστερεί, να κάνει το σουτ και στη συνέχεια πασάροντας στον Ντιγκινί ο οποίος επίσης έχασε χρόνο, δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ προσπάθησε ν' απαντήσει άμεσα  στο γκολ που δέχθηκε, με τον Ριέρα να επιχειρεί ένα δυνατό μακρινό σουτ, η μπάλα όμως πήρε ύψος, έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κατάφεραν να μειώσουν.

Με τη συμπλήρωση του 45αλέπτου ο Απόλλωνας είχε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον σκόρερ Ντιγκινί και τον Γάλλο επιθετικό να υποδέχεται τη πάσα στη μικρή περιοχή, γύρισε, σούταρε ωστόσο η προσπάθεια του κατέληξε άουτ.

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη του αγώνα με τον Τόρες στο 48' από πλάγια θέση εντός περιοχής να κάνει το συρτό σουτ, η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από το δεξιό δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Η ΑΕΛ συνέχισε να είναι απειλητική προς την εστία του Γιοβάνοβιτς, όταν στο 61' μετά απ' όμορφη ατομική ενέργεια από τον Ντανίλο εντός περιοχής, έκανε το σουτ για να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, ήταν όμως έτοιμος και διαβάζοντας τη φάση, απέκρουσε.

Ο Απόλλωνας μέχρι το 70’ δεν είχε τελική στο επαναληπτικό μέρος του ντέρμπι, με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή, της έλειπε όμως το γκολ  που θα έφερνε την ισοφάριση.

Αρκετές φορές μέσα στη σεζόν είδαμε φέτος το Βοζίνια να κάνει παιχνίδι με τα πόδια, όμως σήμερα στο λεμεσιανό ντέρμπι δεν του βγήκε καθόλου. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έκανε τεράστιο λάθος και αντί να διώξει, έδωσε πάσα στον Μπίσεσβαρ, με τον Ολλανδό να κάνει ένα ψύχραιμο πλασέ σε κενή εστία σημειώνοντας το δεύτερο γκολ για τον Απόλλωνα, για το 0-2, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα.

Στο 88′ η ΑΕΛ μείωσε το σκορ με σουτ του Ντανίλο από το ύψος της περιοχής για το 1-2, ενώ χαρακτηριστική και καθοριστική ήταν η απόκρουση του Γιοβάνοβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα μετά από δυνατό σουτ του Μαέ, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα ουσιαστικά να απογειώνεται και να αποφεύγει την ισοπαλία για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Πάντιτς, Τεσέιρα, Ζντραβκόφσκι (46′ Γεωργίου), Μεντόγεβιτς (77′ Παπαφώτης), Ριέρα, Μαέ (77′ Μπάμπιτς), Τόρες (77′ Αβντιγιάι), Αντωνίου (13′ Κυριάκου), Σάντος, Ντανίλο

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Φιλιώτης (88′ Ψύχας), Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέ, Ντένιτς (88′ Σακέτι), Χάμπος (56′ Μάρκοβιτς), Ματέι (66′ Μπίσεσβαρ), Ντιγκινί, Νταμπό (66′ Μπένσοπ)

Κίτρινες: Ζντραβκόφσκι, Πάντιτς, Μαέ, Ριέρα / Ρομπέρζ, Πέδρο, Μάρκοβιτς