Η Πάφος "φρέναρε" τον Εθνικό

Με τον καλύτερο τρόπο εξαργύρωσε την ανωτερότητα της η Πάφος στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας. Η ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη κέρδισε στο "Δασάκι" με 2-0 χάρη στα τέρματα των Μπεριγκό στο 54' και Τόρες στο 90’ και πανηγύρισε το πρώτο της διπλό μέσα στο 2021.

Επιπρόσθετα, ανέβηκε στους 45 βαθμούς και ξέφυγε μια και καλή από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη το εξαιρετικό νικηφόρο σερί του Εθνικού σταμάτησε στα πέντε παιχνίδια και βρίσκεται στο +1 από τη Δόξα.

Η Πάφος ήταν πολύ καλύτερη από τον Εθνικό και πήρε ότι άξιζε από το σημερινό παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της β' φάσης του πρωταθλήματος.

Η παφιακή ομάδα δημιούργησε και έχασε καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ήταν μέτριοι και ακίνδυνοι.
Στην επανάληψη ο Μπεριγκό έβαλε σε θέση οδηγούν την Πάφο στο 54ο λεπτό και έβαλε τις βάσεις για το δεύτερο διπλό στο πρωτάθλημα και το πρώτο μέσα στο 2021.

Η εικόνα δεν άλλαξε. Η Πάφος πίεσε για δεύτερο τέρμα, ενώ ο Εθνικός έμεινε ακίνδυνος, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να κλειδώνει το τρίποντο στο 90’ έπειτα από το τραγικό λάθος του Μπογκατίνοφ. Ο τερματοφύλακας του Εθνικού έκανε λανθασμένη πάσα στο κεφάλι του Τόρες για το τελικό 0-2.

Έναρξη αγώνα

6' Λάθος του Μπογκατίνοφ, ο Μέρφι έκανε το σουτ, αλλά ο Σκοπιανός τερματοφύλακας με δεύτερη προσπάθεια αποσόβησε τον κίνδυνο

10' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Πάνιτς, έδιωξαν την τελευταία στιγμή σε κόρνερ οι γηπεδούχοι

12' Κίτρινη στον Σάιθ

13' Ο Ρούτκο απέκρουσε σταθερά την κοντινή κεφαλιά του Ζάκπα

17' Σουτ από τον Μπεριγκό, μάζεψε ο Μπογκατίνοφ

23' Κεφαλιά του Ζάκπα, σταθερά ο Ρούτκο

27΄ Σουτ από τον Σάιθ, η μπάλα κοντράρει, δύσκολα ο Μπογκατίνοφ.

27' Κίτρινη στον Αραγιούρι

39' Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Μάριος Ηλία στη θέση του Μαΐντεβατς

45' Πολύ καλή ευκαιρία για την Πάφο με κεφαλιά του Μπεριγκό

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

54' ΓΚΟΛ! Η Πάφος ανοίγει το σκορ με τον Μπεριγκό

60' Κίτρινη στον Πάνιτς

61' Πολύ καλό σουτ του Ζάκπα, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

62' Κίτρινη στον Κ. Ηλία

68' Κοντινό διαγώνιο σουτ του Μέρφι, δύσκολα ο Μπογκατίνοφ

80' Κίτρινη στον Βαλακάρι

81' Σουτ του Πάνιτς από πολύ κοντά, σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ

90' ΓΚΟΛ για την Πάφο. Τραγικό λάθος από τον Μπογκατίνοφ που έκανε τη λανθασμένη πάσα στο κεφάλι του Τόρες για το 0-2

Τέλος αγώνα 0-2

Οι συνθέσεις

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ουαλί, Περατικός, Παπαγεωργίου, Ντέιβισον, Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Χριστοφή, Ταράσοφς, Μαΐντεβατς

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Φουρ, Αουρέλιο, Πάντσεον, Πάνιτς, Βαλακάρι, Μέρφι, Μπεριγκό

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης