Άβολη ισοπαλία, μεγάλη χαμένη η Σαλαμίνα

Άβολη ισοπαλία στο «Αμμόχωστος» με μεγάλη χαμένη τη Νέα Σαλαμίνα που στο πιο εύκολο θεωρητικά παιχνίδι της άφησε δυο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού. Οι ερυθρόλευκοι εξήλθαν ισόπαλοι με την καταδικασμένη Καρμιώτισσα 1-1 στο «Αμμόχωστος» και πλέον βρίσκεται στα... σχοινιά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ πέναλτι του Βάγκνερ και η ομάδα των Πολεμιδιών έφερε τον αγώνα στα ίσα με τον Ρόμο. Καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηβασίλη από τον Καμισόκο στην τελευταία φάση του αγώνα αρνήθηκαν Τιμόθεος Χριστοφή και VAR στους φιλοξενούμενους.

Χορταστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο στο «Αμμόχωστος». Δυο γκολ, ένα για κάθε ομάδα και αρκετές χαμένες ευκαιρίες, οι πλείστες από τους ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο, δημιούργησαν και πλήσιασαν στο γκολ, το οποίο βρήκαν στο 40’ από το σημείο του πέναλτι. Ο Ντουβεντρού ανατράπηκε από τον Πέρεζ και ο Βάγκνερ με δυνατό πλάσε έβαλε τη Σαλαμίνα σε θέση οδηγού.

Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και η Καρμιώτισσα έφερε στα ίσα τον αγώνα. Συγκεκριμένα στο 42’ ο Ρομό κατέβασε ωραία την μπάλα και με μακρινό υποδειγματικό πλασέ, νίκησε τον Κίσσα και έγραψε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Το τέρμα της Καρμιώτισσας επηρέασε σε τεράστιο βαθμό τη Νέα Σαλαμίνα που εκτός του ότι δεν είχε ευκαιρίες, η απόδοση της ήταν μέτρια.

Όσο περνούσε ο χρόνος, ο κλοιός έσφιγγε περισσότερο το... λαιμό των ερυθρολεύκων που ήθελαν διακαώς τη νίκη στο ευκολότερο θεωρητικά παιχνίδι τους μέχρι το τέλος της χρονιάς.

Το άγχος... έπνιξε τους γηπεδούχους που δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Κίττου και να τον απειλήσουν. Ούτε η Καρμιώτισσα κατάφερε να φτάσει στο τέρμα παρά το γεγονός ότι ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Η εξέλιξη του αγώνα

2' Κοντινό πλασέ από τον Βάγκνερ, μόλις έξω η μπάλα

12' Σουτ από τον Ρόμο, σταθερά ο Κίσσας

14' Η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Βάγκνερ, με αποτέλεσμα να χαθεί τεράστια ευκαιρία για τη Σαλαμίνα

19' Σουτ του Οσέι, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

32' Κεφαλιά του Τσουκαλά από πολύ καλή θέση, μπλόκαρε ο Κίττος

34' Νέα κεφαλιά του Τσουκαλά, πάνω από τα δοκάρια

39' Πέναλτι για τη Σαλαμίνα σε ανατροπή του Πέρεζ πάνω στον Ντουβεντρού

40' ΓΚΟΛ για τη Σαλαμίνα. Εκτέλεσε εύστολα ο Βάγκνερ και 1-0

42' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα. Άμεση απάντηση για τους φιλοξενούμενους με υποδειγματικό πλασέ του Ρομό και 1-1

43' Σουτ από τον Χατζηβασίλη, εύκολα ο Κίσσας

45΄ Πλασέ του Οσέι, με τον Κίττο εκτός εστίας, έξω η μπάλα

45+2' Σουτ του Κονφέ, έξω η μπάλα

Τέλος ημιχρόνου 1-1

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

54' Κίτρινη στον Καψό

58' Κίτρινη στον Νεοφύτου\

62' Κίτρινη στον Σάνκο

67' Κίτρινη στον Καμισόκο

75' Παραμένει το 1-1, με το ρυθμό του αγώνα να είναι αρκετά μέτριος

82' Σέντρα σουτ του Μπρένο, πολύ δύσκολα ο Κίττος

86' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Καρμιώτισσα και κίτρινη στον Χριστοφόρου

Τέλος αγώνα 1-1

Οι συνθέσεις

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Καμισόκο, Ντουβεντρού, Βάγκνερ, Οσέι, Τσουκαλάς, Νικολάου, Χριστοφόρου, Κονφέ, Σανγκό.

Στον πάγκο οι: Ονησιφόρου, Ανδρέου, Μπρένο, Βαρέλα, Λεμέσιος, Κρεχίν, Παύλου, Μουστιβάρ, Πικής.

Καρμιώτισσα: Κίττος, Ευσταθίου, Ρομό, Χριστοφή, Πέρεζ, Ι. Σάσι, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Καψός, Χέρκοβιτς, Νεοφύτου.

Στον πάγκο οι: Παπλωματάς, Μπουμπακάρι, Μ. Σάσι, Χρυσοστόμου, Κωμοδίκης, Σάββα, Ντουάρτε, Γενεθλίου, Δημητρίου.