ΕΝΠ - Νέα Σαλαμίνα 3-3: Αυτά τα κάνουν μόνον η Λίβερπουλ και η Ένωση!

Σε μια άκρως συναρπαστική αναμέτρηση, η οποία ξύπνησε μνήμες του τελικού του Τσάμπιονς Λιγκ το 2005 (Λίβερπουλ-Μίλαν στην Κωνσταντινούπολη) ΕΝΠ και Νέα Σαλαμίνα συμβιβάστηκαν στο «χορταστικό» 3-3, το οποίο όμως δεν τις βοηθά βαθμολογικά, αφού αφήνει αμφότερες δίχως νίκη για έκτη συναπτή αγωνιστική (0-2-4 οι «βυσσινί», 0-3-3 οι «ερυθρόλευκοι».

Στην πρεμιέρα του Κωνσταντίνου Μηνά στον πάγκο τους οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο δείχνοντας πως προελαύνουν για τη νίκη. Στο 11ο λεπτό ο Μπάλαζιτς ανέτρεψε από πίσω τον Βάγκνερ που ήταν έτοιμος να πλασάρει τον Γκατσέφσκι. Ο Νικολάου καταλόγισε το πέναλτι κι έδειξε κόκκινη στον Σλοβένο, ο Τσέχος επιθετικός των «ερυθρολεύκων» πέτυχε από τη βούλα το 1-0 και όλα πήραν το δρόμο τους (13’).

Λίγο μετά το ημίωρο από ωραίο συνδυασμό με τον Βαρέλα ο Βάγκνερ με πλασέ πέτυχε το 2-0 (31’), ενώ στο 37ο λεπτό από λάθος της άμυνας των «βυσσινί» η μπάλα έπεσε στα πόδια του μέσα στην περιοχή κι εκείνος, αφού… ξάπλωσε τον Μπαρμπόσα, την έστειλε στα δίχτυα!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «βυσσινί» μείωσαν με τον Κυριάκο που αξιοποίησε εκτέλεση φάουλ του Θεοδώρου (51’) και λίγα λεπτά αργότερα η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε ένεκα της αποβολής (με απ’ ευθείας κόκκινη) του Κονφέ για σκαιό φάουλ στον Λουσέρο (58’).

Ο Αντωνίου πέρασε στο παιχνίδι τον Ουντόζι και ο Νιγηριανός τον δικαίωσε εις διπλούν: στο 69’ έβγαλε τη σέντρα, από την οποία ο Φελίπε με υπέροχο τελείωμα μείωσε σε 3-2, και στο 87’ με ατομική ενέργεια και έξοχο σουτ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βεσελόφσκι χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για να εξουδετερώσει σουτ του Ιρέπ, ενώ στην επόμενη φάση ο Γκατσέφσκι νίκησε τον Ντανίλο σε τετ α τετ εντός μικρής περιοχής!

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ         3-3 (24.4)
Γήπεδο:
Τάσος Μάρκου
Σκόρερ: 51’ Κυριάκου, 69’ Φελίπε, 87’ Ουντόζι / 13’ πέν., 31’, 37’ Βάγκνερ
Διαιτητές: Γιώργος Νικολάου - Πέτρος Πέτρου, Μιχάλης Μαρίνου - Νεόφυτος Νεοφύτου
VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Όμηρος Τζιωρτζής
Κίτρινες: Ντένινγκ / Σεργίου
Αποβολές: Μπάλαζιτς (11’, απ’ ευθείας κόκκινη) / Κονφέ (58’, απ’ ευθείας κόκκινη)
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (3-4-2-1): Γκατσέφσκι - Μπαρμπόσα (67’ Ουντόζι), Μπάλαζιτς, Κυριάκου - Μαρκόφσκι, Λουσέρο, Μπάρνι (67’ Ενγκό), Κοτσώνης (30’ Ιρέπ) - Ντένινγκ (46’ Μουλαζίμης), Φελίπε - Θεοδώρου.
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (3-4-2-1): Βεσελόφσκι - Χριστοφόρου, Ανδρέου, Καμισοκό - Σεργίου (73’ Παύλου), Κονφέ, Τσουκαλάς, Νικολάου - Βαρέλα (54’ Ντουβεντρού), Οσέι (79’ Μουστιβάρ) - Βάγκνερ (80’ Ντανίλο).

Θυμηθείτε τη ζωντανή  εξέλιξη του αγώνα:
1' Σέντρα στον αγώνα!
8' Με ταυτόσημους σχηματισμούς οι δύο ομάδες, δίχως αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής το παιχνίδι
11' Πέναλτι για τη Σαλαμίνα για εντός περιοχής σπρώξιμο του Μπάλαζιτς στον Βάγκνερ και κόκκινη για τον στόπερ της ΕΝΠ, ο οποίος στέρησε από τον αντίπαλο ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ
13' ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ!
Ο Βάγκνερ στέλνει την μπάλα ψηλά στην εστία του Γκατσέφσκι, ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνία
16' Κίτρινη στον Ντένινγκ για φάουλ στον Βαρέλα, ο άσος της ΕΝΠ συμπληρώνει τρεις και θα λείψει σ' ένα από τα δύο προσεχή παιχνίδια
21' Η Νέα Σαλαμίνα έχει φέρει το παιχνίδι σχεδόν πλήρως στα μέτρα της έχοντας το προβάδισμα και το αριθμητικό πλεονέκτημα
26' Εκτέλεση φάουλ του Φελίπε, η μπάλα περνά απ' όλους και καταλήγει άουτ
30' Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ: Ιρέπ αντί του τραυματία Κοτσώνη
31' ΓΚΟΛ! 2-0 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ!
Ο Βάγκνερ συνδυάζεται με τον Βαρέλα και εντός περιοχής πλασάρει ψύχραιμα τον Γκατσέφσκι διπλασιάζοντας τα τέρματα του ίδιου και της ομάδας του
37' ΓΚΟΛ! 3-0 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ!
Από λάθος στην άμυνα της ΕΝΠ η μπάλα φτάνει μέσα στην περιοχή στον Βάγκνερ, ο οποίος... ξαπλώνει τον Μπαρμπόσα στο έδαφος και με πλασέ συμπληρώνει το χατ τρικ του
44' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
50' Κίτρινη στον Σεργίου για φάουλ στον Μαρκόφσκι
51' ΓΚΟΛ! 1-3 Η ΕΝΠ!
Εκτέλεση φάουλ του Θεοδώρου, κεφαλιά του Βάγκνερ, η μπάλα από την πλάτη του Σεργίου φτάνει στον Κυριάκου που τη στέλνει στα δίχτυα
54' Αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Ντουβεντρού αντί Βαρέλα
58' Απ' ευθείας κόκκινη στον Κονφέ για φάουλ με προτεταμένες τις τάπες στο γόνατο του Λουσέρο
62' Ο Οσέι μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, κάνει το σουτ με το δεξί, αποκρούει εύκολα ο Γκατσέφσκι
67΄Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ: Ενγκό και Ουντόζι αντί Μπάρνι και Μπαρμπόσα αντιστοίχως
69' ΓΚΟΛ! 2-3 Η ΕΝΠ!
Από σέντρα του νεοεισελθόντος Ουντόζι ο Φελίπε, αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι, νικά με ωραίο σουτ τον Βεσελόφσκι
71' Εκτός περιοχής σουτ του Φελίπε, αποκρούει εύκολα ο Βεσελόφσκι
73' Αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Παύλου αντί Σεργίου
75' Μπαλιά του Ιρέπ, προβολή του Ενγκό, η μπάλα λίγο άουτ
79' Κίτρινη στον προπονητή της ΕΝΠ
79' Αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Μουστιβάρ αντί Οσέι
80' Αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Ντανίλο αντί Βάγκνερ
84' Αλλαγή για την ΕΝΠ: Γκαντό αντί Λουσέρο
87' ΓΚΟΛ! 3-3 Η ΕΝΠ!
Με ατομική ενέργεια και έξοχο σουτ ο Ουντόζι στέλνει την μπάλα στην πάνω αριστερή γωνία του Βεσελόφσκι και ισοφαρίζει
87' Κίτρινη στον Ουντόζι για πανηγυρισμό χωρίς τη φανέλα
90' Τέσσερα λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
91' Σουτ του Ιρέπ, με διπλή προσπάθεια αποκρούει σταθερά ο Βεσελόφσκι
91' Από τη μικρή περιοχή ο Ντανίλο ηττάται στο τετ α τετ από τον Γκατσέφσκι που παραχωρεί κόρνερ
94' Τέλος αγώνα!

ΕΝΠ (3-4-2-1): Γκατσέφσκι - Μπαρμπόσα (67' Ουντόζι), Μπάλαζιτς, Κυριάκου - Μαρκόφσκι, Λουσέρο (84' Γκαντό), Μπάρνι (67' Ενγκό), Κοτσώνης (30' Ιρέπ) - Ντένινγκ, Φελίπε - Θεοδώρου.
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (3-4-2-1): Βεσελόφσκι - Χριστοφόρου, Ανδρέου, Καμισοκό - Σεργίου (73' Παύλου), Κονφέ,Τσουκαλάς, Νικολάου - Βαρέλα (54' Ντουβεντρού), Οσέι (79' Μουστιβάρ) - Βάγκνερ (80' Ντανίλο).