Η πιο παραγωγική και ενδιαφέρουσα αγωνιστική

Ανατροπές, συγκινήσεις, θέαμα, πολλά γκολ και αγγλικά σκορ επεφύλασσε η 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι φίλαθλοι απόλαυσαν ποδόσφαιρο το τριήμερο 15-17 Δεκεμβρίου και για πρώτη φορά στην φετινή περίοδο έμειναν καθηλωμένοι μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.

Η 13η αγωνιστική ήταν η καλύτερη από τις 14 που παίχτηκαν μέχρι τώρα και άφησε αρκετά ενδιαφέροντα στατιστικά που την κατατάσσουν στην κορυφή. Πάμε να δούμε ένα ένα τα πράγματα που ξεχώρισαν.

1) Σημειώθηκαν 26 τέρματα, τα περισσότερα από οποιαδήποτε άλλη αγωνιστική. Μοναδική παραφωνία το παιχνίδι Σαλαμίνα-ΕΝΠ που έληξε χωρίς γκολ.

2) Στους πέντε από τους έξι αγώνες, δηλαδή σε όλους που σημειώθηκαν τέρματα, υπήρξαν ανατροπές! Αυτό ενδεχομένως να είναι το πιο ενδιαφέρον από όλα. Ακόμα και στα παιχνίδια που τέλειωσαν ισοπαλία, η ομάδα που δέχθηκε πρώτη τέρμα, έφερε τα κάτω πάνω, αλλά ο αντίπαλος απάντησε τελευταίος.

3) Δεν κέρδισε γηπεδούχος ομάδα.

4) Τα μισά παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

4) Καταγράφηκαν οι πρώτες γεμάτες ισοπαλίες. Το 2-2 στο Ανόρθωση-Πάφος και το 3-3 στο Απόλλων-ΑΕΚ, πρωτοεμφανίστηκαν. Το σκορ 3-4 εμφανίστηκε για πρώτη φορά, αλλά είναι το 2ο μεγαλύτερο στη φετινή περίοδο μετά το 3-5.