Νέο διπλό στο ΓΣΠ και στο +4 η Πάφος

Η Πάφος κέρδισε ξανά τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, με το ίδιο σκορ, 1-0 και εδραιώθηκε στην κορυφή του β’ ομίλου. Ο Μπεριγκό στο 2ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και ταυτόχρονα έστειλε την ομάδα του στο +4 από τους γαλαζοκίτρινους. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κβίντα.

Το παιχνίδι που πιθανότατα θα κρίνει την πρωτιά του β’ ομίλου, κατέληξε στην Πάφο που εξαργύρωσε την ανωτερότητα της με γκολ του Γάλλου επιθετικού. Ο Μπεριγκό έχασε και δυο ακόμα σπουδαίες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα και να χαρίσει νωρίτερα το τρίποντο στην ομάδα του, αλλά έστελνε την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια.

Ο ΑΠΟΕΛ από την άλλη παρουσίασε μέτριο πρόσωπο, αλλά έχασε κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει χωρίς αποτέλεσμα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ξεκίνησε το παιχνίδι

2' ΓΚΟΛ! Η Πάφος ανοίγει το σκορ με τον Μπεριγκό. Ο ποδοσφαιριστής της Πάφου, βρέθηκε στην περιοχή με πλάτη, γύρισε και με πλασέ έγραψε το 0-1

4' Επίκινδυνη μπαλιά του Μέρφι, έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Βινίσιους. Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Φουρ έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

15' Ο Ανουάρ ανέκοψε την τελευταία στιγμή την πάσα του Μέρφι

21' Μακρινό σουτ του Ενσούε, πολύ άστοχο

24' Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Πρώτα με τον Κατσαντώνη το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Ρούτκο και στη συνέχεια με σουτ του Σιέλη που ανέκοψαν οι αμυντικοί.

27' Πολύ καλό σουτ από τον Μέρφι, έδιωξε ο Ουζόχο

45' Καλός συνδυασμός από τους παίκτες της Πάφου, ο Μπεριγκό έκανε το σουτ, αλλά ο Ενσούε έβαλε την κόντρα

Τέλος ημιχρόνου 0-1

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

48' Κεφαλιά του Βινίσιους πάνω από τα δοκάρια

60' Σουτ του Κλωναρίδη, λίγο έξω η μπάλα

65' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με σουτ στην κίνηση από τον Μπεριγκό. Η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

72' Ο Γουίλερ έδωσε στο ύψος του πέναλτι στον Ζαχίντ, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν κακό

73' Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο. Ο Μπεριγκό έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο έξω

74' Σουτ του Μπεν Σαχάρ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρούτκο η μπάλα

81' Κόκκινη στον Κίβντα (δεύτερη κίτρινη)

82' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντε Βινσέντι, σε ετοιμότητα ο Ρούτκο

Τέλος αγώνα 0-1

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Κατσαντώνης, Ζαχίντ, Κλωναρίδης, Ενσούε, Ζαμπάλα, Σιέλης, Ντογκαλά.

Στον πάγκο: Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Ντίας, Νούχιου, Σαχάρ, Γουίλερ, Βρόντης, Κούτσακος

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό, Μέρφι, Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς, Πάντσεον.

Στον πάγκο οι Πέτρου, Κυριάκου, Βα, Τόρες, Βαλεριάνος, Καμπράλ, Λελιούκιν, Σπόντας, Ράκελς.

Διαιτητής:  Κουμή Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος