Την κέρδισε και στο πρωτάθλημα και φουλάρει για τελικό

Το παιχνίδι της χρονιάς θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο για τον Ολυμπιακό που θα αντιμετωπίσει την Ανόρθωση στον τελικό του κυπέλλου. Για να φτάσει στο τέλος της διαδρομής η ομάδα της Λευκωσίας απέκλεισε την ΑΕΛ με δυο νίκες, ωστόσο στο πρωτάθλημα μετρούσε τρεις ήττες. Στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος, οι μαυροπράσινοι φρόντισαν να σπάσουν και αυτή την παράδοση και να αποκτήσουν ακόμη καλύτερη ψυχολογία για τον τελικό. Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-1 χάρη στα δυο τέρματα του Γκουστάβο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ για την ομάδα της Λεμεσού μείωσε στην έναρξη της επανάληψης ο Νικολεττίδης στο ντεμπούτο του.

Καλύτερος σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν ο Ολυμπιακός. Το γρήγορο τέρμα του Γκουστάβο έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, ενώ προτού οδηγηθούν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έδωσε προβάδισμα δυο γκολ στους μαυροπράσινους.

Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό, όταν ο Γκουστάβο έκλεψε την μπάλα και με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Κεραυνό για το 1-0. Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όμως, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε το σουτ του Μάντζη.

Ο ρυθμός έπεσε κάπως, ωστόσο στο 34’ ο Γκουστάβο στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου, με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ. Ο Νικολεττίδης εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού και με κοντινό σουτ σε κενή εστία μείωσε σε 2-1.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με την μπάλα να πηγαινοέρχεται από τη μια εστία στην άλλη και τον Ολυμπιακό να χάνει ευκαιρίες με τους Ζαχαρίου και Κα για να κλειδώσει τη νίκη.

Όσο πλησίαζε το τέλος της αναμέτρησης ο ρυθμός έπεφτε, με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να είναι ελάχιστες και ο Ολυμπιακός να πανηγυρίζει τη νίκη με 2-1.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη

7' Κεφαλιά του Πάντιτς, έξω η μπάλα

15' Σουτ από τον Γκουστάβο, απέκρουσε ο Κεραυνός

16' ΓΚΟΛ! Ο Γκουστάβο με διαγώνιο κοντινό σουτ, έγραψε το 1-0 για τον Ολυμπιακό

18' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό μετά την υπόδειξη του VAR

19' Εκτελεί ο Μάντζης και αποκρούει ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ

30' Παραμένει το 1-0 για τους γηπεδούχους

34' ΓΚΟΛ! Ο Γκουστάβο με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0

39' Σουτ του Ψάλτη, έξω η μπάλα

Ημίχρονο 2-0

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

49' ΓΚΟΛ! Ο Νικολεττίδης σε κενή εστία και μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, μείωσε σε 2-1.

53' Σουτ από τον Κα, ο Κεραυνός με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα

60' Μακρινό σουτ από τον Γεωργίου, απέκρουσε ο Μιχαήλ

63' Σουτ από τον Ζαχαρίου, έδιωξε ο Κεραυνός

65' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, αλλά το σουτ του Κα, πέρασε λίγο έξω

85' Σουτ από τον Ανδρέα Γεωργίου, η μπάλα λίγο έξω

88' Πάνω από τα δοκάρια το σουτ του Μανρίκε