Έπιασε κορυφή και περιμένει!

Αποστολή εξετελέσθη για τον ΑΠΟΕΛ, έκανε το τέσσερα στα τέσσερα τη φετινή σεζόν και κερδίζοντας τον Ερμή για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος με 2-0, ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή με 32 βαθμούς, περιμένοντας τον αυριανό αγώνα της ΑΕΛ. Με αυτογκόλ του Μαλόν και όμορφο γκολ από τον αρχηγό Νούνο Μοράις, ο ΑΠΟΕΛ χωρίς να φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης, πέτυχε το ζητούμενο πριν κλείσει η χρονιά, αποχαιρετώντας το 2018 με νίκη. Έμεινε στον πάτο ο Ερμής και στους 7 μόλις βαθμούς.

Δείτε εδω την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 0-0, ένα όμως αυτογκόλ του Μαλόν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έβαλε τον ΑΠΟΕΛ μπροστά και σε θέση οδηγού με το 1-0.

Ένα πρώτο 45λεπτο που είχε έξι τελικές για τον ΑΠΟΕΛ, δύο στον στόχο και μόλις μία για τον Ερμή, χωρίς πολλές φάσεις με το ρυθμό του αγώνα να είναι αρκετά αργός και τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται στην τελική φάση. Από την άλλη ο Ερμής στάθηκε παλικαρίσια στην αμυντική του λειτουργεία, ακολούθησε τις οδηγίες του νέου προπονητή με κύριο μέλημα το μηδέν παθητικό. Ζαχίντ και Μοράις είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 42’ με το σουτ του από το ύψος της περιοχής να χτυπάει στον Μαλόν και να χάνει μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Προηγούμενος ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ Νούνο Μοράις σε μία καλή στιγμή έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση στην περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο.

Το σφύριγμα του Κυριάκου Χριστοδούλου για τη λήξη του πρώτου 45λεπτου, βρήκε τον ΑΠΟΕΛ μπροστά με 1-0, μετά τη λανθασμένη έξοδο του Παπαδόπουλου και τον  Μαλόν στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίκτια της δικιάς του ομάδας.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον Ερμή, σε μία φάση που μπορούσε για το 1-1. Ο Μαύρου πέρασε τον Βάτερμαν αλλά άνοιξε πολύ την μπάλα και δεν πρόλαβε να την γυρίσει προς την εστία.

Το β’ μέρος άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΑΠΟΕΛ αφού στο 51’ του αγώνα σημειώθηκε το 2-0 με υποδειγματικό πλασέ του αρχηγού Μοράις, μετά από ασιστ του Νατέλ.

Στο 54’ του αγώνα και λίγο μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε μία ανάσα από το τρίτο με τον Τάμαρι να μην μπορεί να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από μπαλιά του Ζαχίντ. Με το πέρασμα του χρόνου ο ΑΠΟΕΛ είχε γίνει πιο δημιουργικός, είχε την άνεση των δύο γκολ, ενώ αντίθετα ο Ερμής δεν έβγαλε καμία αντίδραση, έμοιαζε παραδομένος.

Και πάνω που λέγαμε ότι οι ‘φτεροπόδαροι’ δεν πίστευαν σ’ ένα θαύμα, ήρεθ μία απίστευτη ευκαιρία με τον Μαύρου να μην μπορεί να σκοράρει προ κενής εστίας και τον Βάτερμαν εκτός θέσης.

Με την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Εφραίμ έχασε άλλη μία ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με την κοντινή κεφαλιά του Κύπριου να περνάει μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ (88' Βούρος), Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Μοράις, Καζού, Γκέντζογλου, Τάμαρι, Ζαχίντ (81’ Σόουζα), Νατέλ (77’ Εφραίμ)

Ερμής: Παπαδόπουλος, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Μαύρου, Κιπιάνι (59’ Ντεβέσα), Δημητρίου (6’ Πουτζιουρής), Μαλόν, Κεϊτά (79’ Λύτρας), Ψάλτης, Φυλακτού, Μπανούσης