Χαμένα πέναλτι, δοκάρια και τελικά... Πάφος

Ο Σισκόφσκι απέκρουσε δυο πέναλτι, όμως, δέχθηκε ισάριθμα τέρματα και η Δόξα επέστρεψε από την Πάφο με την ήττα. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1 χάρη στα τέρματα των Βα και Τόρες, ενώ για την προσφυγική ομάδα μείωσε προσωρινά με τον Κίκας. Τέσσερα δοκάρια είχε το παιχνίδι, τρία για τη Δόξα και ένα για την Πάφο.

Το παιχνίδι
Τα δυο τέρματα επισκίασαν το μέτριο θέαμα που πρόσφεραν οι ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.

Η Πάφος και η Δόξα ακολούθησαν τα πλάνα των προπονητών τους με αποτέλεσμα οι καλές ευκαιρίες να είναι ελάχιστες. Σουτ υπήρξαν, όμως, τα πλείστα δεν ανησύχσαν τους τερματοφύλακες.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που σκόραραν πρώτοι, με δυνατό σουτ του Βα στο 16ο λεπτό, ωστόσο δέκα λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση από τους ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Σατσιά. Ο Ασαμόα έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Κίκας, ο οποίος σε κενό τέρμα σκόραρε για το 1-1.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο το τέρμα του Τόρες στο 55’ άλλαξε τα δεδομένα. Η Πάφος απέκτησε προβάδισμα, αλλά και ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια.

Ο Βαλακάρι έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες σε διάστημα δυο λεπτών για να κλειδώσει το τρίποντο στην ομάδα του, ωστόσο στο 67’ ο Σισκόφσκι απέκρουσε το πέναλτι του και στο 68’ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Ακολούθησε η μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα να ισοφαρίσει, όμως, το σουτ του Λουίς Κάρλος στο 74’ είχε την ίδια κατάληξη με του Βαλακάρι, σταμάτησε στο δοκάρι και στέρησε το 2-2 στην προσφυγική ομάδα.

Στο 79’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα δυο τερμάτων, όμως, ο Σισκόφσκι φώναξε παρών. Αρχικά απέκρουσε το πέναλτι του Μπεριγκό και ακολούθως απέκρουσε σε κόρνερ το καλό σουτ του Μέρφι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στη Δόξα που έχασε τεράστιες ευκαιρίες με τους Κίκα και Ολιβέιρα να ισοφαρίσει, όμως, τα σουτ τους σταμάτησαν στο δοκάρι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη

10' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

16' ΓΚΟΛ! Η Πάφος ανοίγει το σκορ με τον Βα. Ο ποδοσφαιριστής της Πάφου έκανε το δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση και έγραψε το 1-0.

26' ΓΚΟΛ! Ο Ασαμόα εκμεταλλεύτηκε το αμυντικό λάθος των γηπεδούχων, έδωσε στον Κίκας και ο τελευταίος σε κενό τέρμα έκανε το 1-1

40' Κεφαλιά του Γκολομπάρτ, μάζεψε ο Ρούτκο.

Τέλος ημιχρόνου 1-1

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

51' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπόλιεβιτς, έδιωξε σε κόρνερ ο Ρούτκο

55' ΓΚΟΛ! Αδράνεια στην άμυνα της Δόξας, ο Τόρες με πολύ κοντινή προβολή σκόραρε για το 2-1

57' Δυνατό σουτ από τον Κίκας από ευνοϊκή θέση, έξω η μπάλα

67' Ο Σισκόφσκι απέκρουσε το πέναλτι του Βαλακάρι

68 ' Δυνατό σουτ του Βαλακάρι, τραντάζει το δοκάρι

74' Ο Λουίς Κάρλος έκανε το σουτ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

79' Ο Σισκόφσκι απέκρουσε δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά του Μπεριγκό

79' Μεγάλη απόκρουση του Σισκόφσκι σε σουτ του Μέρφι

87' Δοκάρι για τη Δόξα με τον Κίκας, αφού την μπάλα αρχικά απέκρουσε ο Ρούτκο

Τέλος αγώνα 2-1

Οι συνθέσεις

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Αντωνίου, Βα, Μπεριγκό, Βαλεριάνος, Φουρ, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Καμπράλ, Πάνιτς

Στον πάγκο: Πέτρου, Μανιόν, Τόρες, Μέρφι, Κούζικ, Φυλακτού, Χαριδήμου, Σπόντας, Ράκελς

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Λούις Κάρλος, Μπιλάλ, Χριστοφή, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Γκολομπάρτ, Κίκας

Στον πάγκο: Παρασκευά, Τζίλσον, Ολιβέιρα, Α. Φασουλιώτης, Μ. Φασουλιώτης, Άδωνη, Γκλίσικ