Η Πάφος έσπρωξε τη Σαλαμίνα στη Β’ Κατηγορία

Με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη η Πάφος κέρδισε με ανατροπή τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» με 2-1 και την έσπρωξε στη Β’ Κατηγορία. Οι ερυθρόλευκοι έμειναν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού και στο -3 από τον Εθνικό Άχνας που αγωνίζεται κόντρα στην ΕΝΠ στις 20:00. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντανίλο, η παφιακή ομάδα το ανέτρεψε με τους Βα και Μπεριγκό.

Το παιχνίδι
Το γκολ του Ντανίλο ήταν εκείνο που χώριζε τις δυο ομάδες στο ημίχρονο. Η Νέα Σαλαμίνα στο δεύτερο μισό του 45λεπτου ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ.

Στο 24' ο Βάγκνερ κέρδισε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ντανίλο και απέκρουσε ο Ρούτκο, όμως, ο ποδοσφαιριστής της Σαλαμίνας πήρε το... ριμπάουντ και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και διόρθωσε το λάθος του.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί μετά το γκολ και στο 29' έφτασαν κοντά σε νέο τέρμα, όμως, ο Καμισόκο με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ. Ο Βα με ωραία ενέργεια και καλό σουτ έγραψε το 1-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι με τη ψυχολογία υπέρ τους ήταν πολύ ανώτεροι από τη Σαλαμίνα, την οποία περιόρισαν και προσπαθούσαν να φτάσουν σε ακόμη ένα γκολ. Στο 64' λίγο έλειψε να το πετύχουν, ωστόσο ο Αουρέλιο με κοντινή κεφαλιά δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά και χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή.

Η αντεπίθεση της Πάφου συνεχίστηκε και στο 78’  έφερε τα κάτω πάνω. Ο Μπεριγκό με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-2.

Στα τελευταία λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο, με την Πάφο να διαχειρίζεται άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα και να πανηγυρίζει τη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ξεκίνησε το παιχνιδι

3' Κεφαλιά του Βάγκνερ, έδιωξε ο Καμπράλ

11' Σουτ από τον Μπεριγκό στην κίνηση, αρκετά έξω

20' Χωρίς καλή φάση το παιχνίδι

25' ΓΚΟΛ! Ο Ντανίλο αφού αστόχησε στο πέναλτι, κέρδισε το ριμπάουντ και με κοντινή προβολή ανοίγει το σκορ.

29' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σαλαμίνα, μετά από κεφαλιά του Καμισόκο

38' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Σαλαμίνα με τον Βάγκνερ, ακολούθησε σουτ από τον Μουστιβάρ, έξω η μπάλα. Ελέχθηκε από το VAR η φάση για κράτημα στον τελευταίο.

Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων

Τέλος ημιχρόνου 1-0

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

47' ΓΚΟΛ! Ο Βα με ωραία προσπάθεια και καλό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1

59' Σουτ από τον Βαλακάρι από καλή θέση, έξω η μπάλα

64' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, με τον Αουρέλιο από πολύ κοντά να μην κάνει όπως θα ήθελε την κεφαλιά

78' ΓΚΟΛ! Η Πάφος γυρίζει τον αγώνα με πολύ καλό σουτ του Μπεριγκό, 1-2

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

Τέλος αγώνα 1-2

Οι συνθέσεις

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισοκό, Κρεάν, Ντανίλο, Τσουκαλάς, Μούστιβαρ, Νικολάου, Χριστοφόρου, Σμοβς, Βάγκνερ

Στον πάγκο: Κίσσας, Μπρένο, Βαρέλα, Λεμέσιος, Ντουβεντρού, Οσέι, Σιαθάς, Κονφέ, Σανκόχ

Πάφος: Ρούτκο, Βαλεριάνος, Κβίντα, Σάιθ, Αουρέλιο, Καμπράλ, Φουρ, Πάντσεον, Βα, Βαλακάρι, Μπεριγκό

Στον πάγκο: Πέτρου, Μανιόν, Αντωνίου, Τόρες, Μέρφι, Κούζικ, Φυλακτού, Χαριδήμου, Ράκελς