Χαριστική... βολή στο 82' δια χειρός Εθνικού

Το χρονόμετρο στο «Τάσος Μάρκου» σημάδευε το 82ο λεπτό και η Ένωση βρισκόταν όρθια στην κούρσα για παραμονή, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0, χάρη σε ένα ωραίο γκολ του Μαρκόφσκι (73’). Η γηπεδούχος χρειαζόταν απλώς, σωστή διαχείριση στα εναπομείναντα λεπτά. Λογάριαζε όμως χωρίς τον Εθνικό.

Εννιά λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λέπτου, η ομάδα της Άχνας αφαίρεσε το χαμόγελο από τα χείλη των βυσσινί κκαθώς ισοφάρισε 1-1 με τον Μιγκελίτο. Σκορ που έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και που δίνει το δικαίωμα στους κυανόλευκους να αισιοδοξούν πως η επόμενη χρονιά θα τους βρει και πάλι στην Α’ Κατηγορία.

Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους ανέβηκε στην τρίτη θέση του Β’ Ομίλου και στο συν 4 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, οι αποψινοί οικοδεσπότες του Σωτήρη Αντωνίου παρέμειναν βυθισμένοι στην προτελευταία θέση, στο πλην 8 από τη ζώνη ασφαλείας, τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Δείτε τις κυριότερες στιγμές του αγώνα:

83' Κεφαλιά του Περατικού άουτ.

82' ΓΚΟΛ 1-1! Σκόρερ ο Μιγκελίτο, με σουτ από το ύψος της περιοχής.

73' ΓΚΟΛ 1-0! Σκόρερ ο Μαρκόφσκι. Πολύ ωραίο σουτ από πλάγια θέση, στο δοκάρι και στα δίχτυα.

69' Σουτ του Θεοδώρου, κόντραρε η μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία.

66' Κεφαλιά του Ντένινγκ έφυγε άουτ.

59' Εκτέλεση κόρνερ από τον Χουντόπιακ, κεφαλιά από τον Ζάκπα άουτ.

57' Νέο σουτ από τον Ουαλί, εκτός εστίας.

54' Σουτ του Ουαλί έφυγε άουτ.

21' Από πλάγια θέση ο Ντένινγκ σούταρε άουτ.

11' Νέα απόκρουση από τον Γκαντσέφσκι σε σουτ του Παπαγεωργίου.

5' Χαμένη ευκαιρία από τον Ντένινγκ, με απόκρουση του Γκαντσέφσκι.