«Γάζωσε» την Καρμιώτισσα και συνεχίζει να ελπίζει ο Ερμής! (vids)

Ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία κράτησε ο Ερμής, ο οποίος «σκόρπισε» 7-1 την Καρμιώτισσα για την 11η αγωνιστική των πλέι άουτ στο πρωτάθλημα CYTA 2020/21.

Με τη δεύτερο συναπτή εντός έδρας νίκη (σ.σ. είχε προηγηθεί το 4-2 επί της ΕΝΠ) οι «φτεροπόδαροι» έφτασαν τους 38 βαθμούς, έναν λιγότερο από τη Νέα Σαλαμίνα. Στον αντίποδα ο σύλλογος από τα Πάνω Πολεμίδια υπέστη τη βαρύτερη ήττα του στη σεζόν.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ερμής έψαξε το γκολ (2’ Μέιρα, 7’ Γαβριήλ, 9’ Ρουσιάς, 15’ Γεωργίου), η Καρμιώτισσα μόνο μια φορά εμφανίστηκε απειλητική (20’ Χατζηβασίλης) και μετά από ακόμη μια σειρά χαμένων ευκαιριών (23’, 27’ Γεωργίου, 32’ Φόλπρεχτ) οι «φτεροπόδαροι» άνοιξαν το σκορ.

Από εκτέλεση κόρνερ ο Μέιρα έπιασε σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από αλλαγή πορείας στον Γεωργίου, ο οποίος στην επαναφορά την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα (36’).

Ο Ρόμο σπατάλησε μια καλή ευκαιρία για το 1-1 (39’) και στο 42’ ο νεοεισελθών Γκάταριτς πήρε την επαναφορά μετά από ασταθή απόκρουση του Παπλωματά σε σουτ του Ρουσιά και με σουτ πέτυχε το 2-0 (42’).

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ρουσιάς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Φόλπρεχτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 (51’) και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Γκάταριτς με εντός περιοχής σουτ πέτυχε το 4-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Χατζηβασίλη στο 72’, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Ρουσιάς αξιοποίησε ασίστ του νεοεισελθόντος Φάλποουρτ για το 5-1 (75’). Το τελικό 7-1 διαμορφώθηκε από δύο όμορφα τέρματα του Δημητρίου (83’, 90’).

ΕΡΜΗΣ - ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 7-1 (17.5)
Γήπεδο:
N. PAPAS GROUP Αμμόχωστος-Επιστροφή
Σκόρερ: 36’ Γεωργίου, 42’, 60’ Γκάταριτς, 51’, 75’ Ρουσιάς, 83’, 89’ Δημητρίου / 72’ Χατζηβασίλης
Διαιτητές: Ανδρέας Μ. Αργυρού - Μάριος Καλογήρου, Ξένια Ηροδότου - Κωνσταντίνος Φελλάς
VAR: Τιμόθεος Χριστοφή / AVAR: Μιχάλης Σωτηρίου
Κίτρινες: Σουμπουνού, Χρυσοστόμου
ΕΡΜΗΣ (4-2-3-1): Φιρινίδης (67’ Αντωνίου) - Κυριακίδης, Σιντιμπέ, Γαβριήλ, Δημητρίου - Καραγκούνης (32’ Γκάταριτς), Φόλπρεχτ (61’ Καϊσερλίδης) - Παντελή, Μέιρα (67’ Χατζηαντώνης), Γεωργίου (61’ Φάλποουρτ) - Ρουσιάς.
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (4-2-3-1): Παπλωματάς - Χριστοφή, Καψός (67’ Γεωργίου), Μιχαήλ, Χέρσκοβιτς (46’ Χρυσοστόμου) - Παχίπης (62’ Λιασίδης), Δημητρίου (55’ Γενεθλίου) - Κωμοδίκης, Χατζηβασίλης, Μπουμπακάρι - Ρόμο (46’ Ορφανίδης).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:
1' Σέντρα στον αγώνα!
2' Σουτ του Μέιρα από το ημικύκλιο της περιοχής, εξουδετερώνει ο Παπλωματάς
7' Από εκτέλεση κόρνερ, σουτ του Γαβριήλ, αποκρούει ο Παπλωματάς
9' Εντός περιοχής γύρισμα του Γεωργίου στον Ρουσιά, το τακουνάκι του Ρουσιά περνά ελάχιστα άουτ
15' Από πλάγια θέση εντός περιοχής σουτ του Γεωργίου, στα χέρια του Παπλωματά
20' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Χατζηβασίλη, σε κόρνερ ο Φιρινίδης
23' Τετ α τετ του Γεωργίου με τον Παπλωματά, αποκρούει ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας
27' Εντός περιοχής φαλτσαριστό σουτ του Γεωργίου, λίγο πάνω από το δοκάρι
32' Πρώτη αλλαγή για τον Ερμή: Γκάταριτς αντί Καραγκούνη
32' Εκτός περιοχής σουτ του Φόλπρεχτ, με διπλή προσπάθεια αποκρούει ο Παπλωματάς
34' Εντός περιοχής σουτ του Κωμοδίκη, η μπάλα ψηλά άουτ
35' Κίτρινη στον Σουμπουνού για φάουλ στον Παντελή
36' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΕΡΜΗΣ!
Από εκτέλεση κόρνερ ο Μέιρα πιάνει σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα χτυπά στο κεφάλι του Γεωργίου και σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Γεωργίου με κεφαλιά τη στέλνει στα δίχτυα

39' Ασταθής απόκρουση του Φιρινίδη σε σέντρα του Κωμοδίκη, σουτ του Ρόμο, η μπάλα άουτ
41' Από σέντρα του Παντελή ο Ρουσιάς με προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το τέρμα ακυρώνεται λόγω οφσάιντ του τροφοδότη
42' ΓΚΟΛ! 2-0 Ο ΕΡΜΗΣ!
Ασταθής απόκρουση του Παπλωματά σε σουτ του Ρουσιά, στην επαναφορά ο νεοεισελθών Γκάταριτς στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

44' Σέντρα του Παντελή, κεφαλιά του Ρουσιά, η μπάλα άουτ
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Χρυσοστόμου και Ορφανίδης αντί των Χέρσκοβιτς και Ρόμο αντιστοίχως

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
46' Κίτρινη στον άρτι νεοεισελθόντα Χρυσοστόμου για φάουλ στον Δημητρίου
51' ΓΚΟΛ! Ο ΕΡΜΗΣ!
Σέντρα του Φόλπρεχτ, με επιτόπιο άλμα και καρφωτή κεφαλιά ο Ρουσιάς νικά τον Παπλωματά

52' Πλασέ του Γκάταριτς, αποκρούει ο Παπλωματάς
55' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Γενεθλίου αντί Δημητρίου
60' ΓΚΟΛ! 4-0 Ο ΕΡΜΗΣ!
Σέντρα του Δημητρίου, η άμυνα της Καρμιώτισσας αδυνατεί ν' απομακρύνει και ο Γκάταριτς με σουτ από τη μικρή περιοχή πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα

61' Διπλή αλλαγή για τον Ερμή: Καϊσερλίδης και Φάλποουρτ αντί των Φόλπρεχτ και Γεωργίου αντιστοίχως
62' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Λιασίδης αντί Παχίπη
67' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Γεωργίου αντί Καψού
67' Διπλή αλλαγή για τον Ερμή: Αντωνίου και Χατζηαντώνης αντί των Φιρινίδη και Μέιρα αντιστοίχως
72' ΓΚΟΛ! 4-1 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ!
Σέντρα από δεξιά. ο Χατηβασίλης κατεβάζει την μπάλα και με πλασέ νικά τον Αντωνίου

75' ΓΚΟΛ! 5-1 Ο ΕΡΜΗΣ!
Συρτή σέντρα του Φάλποουρτ από αριστερά, ο Ρουσιάς με εξ επαφής προβολή πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του

83' ΓΚΟΛ! 6-1 Ο ΕΡΜΗΣ!
Από διαγώνια μπαλιά του Καϊσερλίδη ο Δημητρίου μπαίνει από αριστερά στην περιοχή και με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

90' ΓΚΟΛ! 7-1 Ο ΕΡΜΗΣ!
Από πάσα του Ρουσιά ο Δημητρίου με δυνατό αριστερό από το ημικύκλιο της περιοχής φτάνει και αυτός τα δύο τέρματα στον αγώνα