Στο κυνήγι της Πάφου ο ΑΠΟΕΛ, στην… πρίζα η Δόξα!

Την τρίτη νίκη του στη σεζόν απέναντι στη Δόξα πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 11 αγωνιστικής των πλέι άουτ στο πρωτάθλημα CYTA 2020/21.

Μετά το 6-1 επί της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης» η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη πέρασε νικηφόρα και από το «Μακάρειο» επικρατώντας 2-1 της αντίστοιχης του Μαρίνου Σατσιά.

Τοιουτοτρόπως οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στο -4 από την πρωτοπόρο του β’ ομίλου Πάφου, ενώ το προσφυγικό σωματείο εξακολουθεί ν’ αγωνία για την παραμονή του στην κατηγορία.

Στην πρώτη της επίθεση στο παιχνίδι η γηπεδούχος παρ’ ολίγον ν’ ανοίξει το σκορ, όμως το εξ επαφής πλασέ του Καλό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ασαμόα με εξ επαφής κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (1’).

Αυτή ήταν και η μακράν πιο αξιόλογη φάση μέχρι την ανάπαυλα, καθώς οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν στη δημιουργία ευκαιριών και όσες φορές έφτασαν σε τελικές (23’, 26’ Κίκας / 30’ Λουντεμό, 39’ Σάντος) είτε αστόχησαν είτε δεν δυσκόλεψαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν στο 56’, όταν εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Σαμπάλα κόντραρε στον Γκολομπάρτ και κατέληξε στα δίχτυα του Σισκόφσκι. Ακολούθως κάθε ομάδα είχε από μια καλή ευκαιρία για γκολ (60’ Κίκας δοκάρι / 59’ Γεωργίου) και στο 76’ από ασίστ του ντε Βινσέντι ο Ανουάρ με εντός περιοχής σουτ πέτυχε το 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Έξι λεπτά αργότερα η Δόξα μείωσε με κεφαλιά του Σαντίκ έπειτα από κόρνερ του Εγγλέζου, δεν κατάφερε όμως να φτάσει στην ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά.

ΔΟΞΑ - ΑΠΟΕΛ     1-2 (17.5)
Γήπεδο:
Μακάρειο
Σκόρερ: 82’ Σαντίκ / 56’ αυτ. Γκολομπάρτ, 76’ Ανουάρ
Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους - Πέτρος Πέτρου, Χρίστος Ε. Χρίστου - Κυριάκος Χριστοδούλου
VAR: Γιώργος Νικολάου / AVAR: Μιχάλης Μαρίνου
Κίτρινες: -
ΔΟΞΑ (4-2-3-1): Σισκόφσκι - Άδωνη (70’ Αμντί), Γκολομπάρτ, Χριστοφή, Εγγλέζου - Μπόλιεβιτς (77’ Οικονομίδης), Τραϊτσέφκσι (77’ Ζίλσον) - Καλό (58’ Ολιβέιρα), Κίκας, Ασαμόα (58’ Κάρλος) - Σαντίκ.
ΑΠΟΕΛ (4-3-3): Ουζόχο - Κλωναρίδης, Βινίσιους (58’ Μερκής), Σάντος, Σαμπάλα - Λουντεμό - Ανουάρ, Ζαχίντ - ντε Βινσέντι, Κούτσακος (78’ Γουίλερ) - Κατσαντώνης (58’ Γεωργίου / 88’ Βροντής).

Το SPORTIME σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης:
1' Σέντρα στον αγώνα!
1' Σέντρα του Ασαμόα, σουτ του Καλό στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά η κεφαλιά του Ασαμόα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
14' Πτώση του Ζαχίντ στην περιοχή της Δόξας, όμως στην επαναληπτική προβολή φαίνεται πως δεν τον έχει ακουμπήσει ο Γκολομπάρτ
15' Ο ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή (66%-34%), όχι όμως και ουσία στις επιθετικές του προσπάθειες
23' Διαγώνιο εκτός περιοχής σουτ του Κίκας, η μπάλα άουτ
26' Εντός περιοχής σουτ του Κίκας, αποκρούει σταθερά ο Ουζόχο
30' Σουτ του Λουντεμό, άστοχο
38' Σέντρα του Κλωναρίδη, στο πρώτο δοκάρι ο Κατσαντώνης πάει για προβολή, ο Σισκόφσκι διώχνει σε κόρνερ
39' Κόρνερ ντε Βινσέντι, κεφαλιά Σάντος, αποκρούει ο Σισκόφσκι
44' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Ενσούε αντί του τραυματία Ζαχίντ

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
48' Σουτ του Σαντίκ, άστοχο
51' Εκτός περιοχής σουτ του Κούτσακο, στα χέρια του Σισκόφσκι
56' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΑΠΟΕΛ!
Εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Σαμπάλα, η μπάλα κοντράρει στο πόδι του Γκολομπάρτ και καταλήγει στα δίχτυα
58' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Γεωργίου και Μερκής αντί των Κατσαντώνη και Βινίσιους αντιστοίχως
58' Διπλή αλλαγή για τη Δόξα: Ολιβέιρα και Κάρλος αντί των Καλό και Ασαμόα αντιστοίχως
59' Παράλληλο γύρισμα του Γεωργίου στον Ντε Βινσέντι, που όμως προ κενής εστίας δεν προλαβαίνει τη δυνατή μπαλιά του συμπαίκτη του
60' Σέντρα-σουτ από τον Κίκας, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια χτυπά στον Ουζόχο και πενρά κόρνερ
66' Σέντρα-σουτ του Εγγλέζου, αποκρούει σταθερά ο Ουζόχο
67' Εκτός περιοχής σουτ του Κούτσοκου, στα χέρια του Σισκόφσκι
76' ΓΚΟΛ! 2-0 Ο ΑΠΟΕΛ!
Σε αντεπίθεση ο ντε Βινσέντι αφήνει την μπάλα στον Ανουάρ που από πλάγια θέση εντός περιοχής νικά με σουτ τον Σισκόφσκι
77' Διπλή αλλαγή για τη Δόξα: Ζίλσον και Οικονομίδης αντί των Τραϊτσέφσκι και Μπόλιεβιτς αντιστοίχως
78' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Γουίλερ αντί Κούτσακου
82' ΓΚΟΛ! 2-1 Η ΔΟΞΑ!
Εκτέλεση κόρνερ του Εγγλέζου, κεφαλιά του Σαντίκ, η μπάλα στα δίχτυα
84' Σουτ του Ολιβέιρα, αποκρούει ο Ουζόχο
88' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Βροντής αντί του τραυματία Γεωργίου