Στο καλό να πάει -και να μην ξανάρθει!

Με ανακοίνωσή της το απόγευμα της Πέμπτης (25/6) η UEFA επισημοποίησε την κατάργηση του κανονισμού του εκτός έδρας τέρματος, ο οποίος είχε εφαρμοστεί για πρώτη φορά στις διοργανώσεις της το 1965.

Εφ’ εξής δύο ομάδες που έπειτα από 180 λεπτά έχουν σημειώσει τον ίδιο αριθμό τερμάτων θα λύνουν τις διαφορές του είτε στην παράταση είτε στα πέναλτι και η συγκεκριμένη εξέλιξη μόνον ως χαράς ευαγγέλιο μπορεί να εκληφθεί στην Ομόνοια.

Στα μέχρι σήμερα 143 παιχνίδια τους στις διοργανώσεις της UEFA οι «πράσινοι» ουδέποτε ωφελήθηκαν από τον συγκεκριμένο κανονισμό, τουναντίον είναι η ομάδα που έχει πληρώσει πιο ακριβά από κάθε άλλη κυπριακή το εκτός έδρας γκολ.

Η (κακή) αρχή έγινε την περίοδο 1998/99. Στο β’ προκριματικό γύρο του Κυπέλλου UEFA, η Ομόνοια επικράτησε εντός έδρας 3-1 της Ράπιντ Βιέννης, η οποία όμως πέρασε στην επόμενη φάση χάρη στο 2-0 στην Αυστρία.

Την περίοδο 2011/12 η Ομόνοια έχασε την παρθενική είσοδό της σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης από τον εν λόγω κανονσμό, καθώς επιβλήθηκε 2-1 της Ζάλτσμπουργκ στο ΓΣΠ, αλλά ηττήθηκε 1-0 στην Αυστρία.

Τέλος, προ πενταετίας (2015/16), στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ απέσπασε λευκή ισοπαλία στην Κοπεγχάγη από την Μπρέντμπι, η οποία στο ΓΣΠ πήρε 2-2 και μαζί την πρόκριση.

Τούτων δοθέντων στο «Ηλίας Πούλλος» νομιμοποιούνται να λένε για την κατάργηση του κανονισμού του εκτός έδρας γκολ «στο καλό να πάει -και να μην ξανάρθει!»