Το (Χ)άρηκε η Αλκή

Επιθετικός μονόλογος με δοκάρι
Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε με την πάροδο του χρόνου να επιβάλλει τον ρυθμό της και να πετύχει το γρήγορο γκολ το οποίο θα βοηθούσε τους ποδοσφαιριστές του Στρέπελ για καλύτερη διαχείριση του αγώνα. Μόλις στο 7ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για την Κυρία με το σουτ του Σίντελφελντ να διώχνει δύσκολα ο Πάρντο. Η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη για την ομάδα του ολλανδού τεχνικού αν και είχε την κατοχή και την μπάλα. Επόμενη καλή ευκαιρία στο 26ο λεπτό με του σουτ του Ντούρις από πλάγια θέση να σταματά στο δοκάρι του Πάρντο. Δυο λεπτά ήταν η σειρά του Κατσαράβα για να απειλήσει τον τερματοφύλακα της Αλκής με τον Πάρντο όμως να λέει και πάλι όχι διώχνοντας την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ένα σου του Ράγιος στο 43ο λεπτό πέρασε πάνω από την εστία του Πάρντο με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0.

Δείτε το Live ΕΔΩ

Έχασε το άχαστο ο Ντούρις
Στο 52ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε μοναδική ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά ο Ντούρις κατάφερε και έβγαλε την μπάλα εκτός. Λίγο πιο κάτω από το σημείο του πέναλτι ο επιθετικός της Κυρίας έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά πολύ ψηλά από τα δοκάρια του Πάρντο. Στο 55ο λεπτό η Κυρία έχασε εκ νέου καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Βίκτορ να καταλήγει και αυτί έξω ενώ στο 58' λεπτό ο Ράγιος έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Πάρντο. Στο 87ο λεπτό ο Ντούρις έκανε το σουτ με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα ο τερματοφύλακας της Αλκής. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Κοφί, Σίντενφελντ, Στρούνα, Κατσιαράβα (70’ Σισέ), Ράγιος, Μπεσάτ, Μικελτάντζε (60’ Εγγλέζου), Ντούρις, Βίκτορ, Ντουγκλάο

Αλκή: Πάρντο, Σερφά, Σταύρου (78’ Σπόλιαριτς), Γκαντάτσια, Μπελαμεϊρί (90+ Χαραλάμπους), Χριστοφή, Τραϊσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Ηλία (62’ Τριμπό), Σταρόκιν

Κίτρινες: Στρούνα, Σισέ/Ηλία (3η), Πάρντο