Επαγγελματική νίκη, ξανά στο -5 και βλέπει ΑΕΚ

Μπήκε δυνατά, σκόραρε δυο γκολ, διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ και πανηγύρισε μια επαγγελματική νίκη. Ο Απόλλωνας κέρδισε 3-0 τη Νέα Σαλαμίνα, επέστρεψε στις νίκες και πλέον βλέπει το ντέρμπι της Τετάρτης με την ΑΕΚ για το εξ αναβολής ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε τον Μάγκλιτσα που σκόραρε δυο γκολ σε δυο φάσεις στο 5’ και στο 19’ και τον Μπρούνο Βάλε που πραγματοποίησε τρεις καθοριστικές αποκρούσεις. Σε μια αντεπίθεση στο 89’ ο Παπουλής έγραψε το τελικό 0-3. Με αυτή τη νίκη, ο Απόλλωνας έφτασε στους 30 βαθμούς, μείωσε στο -5 από την κορυφή και πλέον επικεντρώνεται στο ντέρμπι με την ΑΕΚ για να μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά.

Δείτε το LIVE ΕΔΩ.

Κυρίαρχος και 0-2 με Μάγκλιτσα από το 20λεπτο

Ο Απόλλωνας μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και από το ξεκίνημα έψαξε το γρήγορο γκολ που θα του έκανε πιο εύκολο το έργο του στη συνέχεια. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της καλή ευκαιρία με τον Μάγκλιτσα στο 5ο λεπτό, ο οποίος μετά από πάσα του Σκέμπρι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βεσελόφσκι. Το 0-1 δεν εφησύχασε τον Απόλλωνα, που συνέχεια στον ίδιο ρυθμό και σκόραρε ξανά με κεφαλιά του Μάγκλιτσα στο 19ο λεπτό μετά από σέντρα του Κέρμπρ. Η Νέα Σαλαμίνα με εξαίρεση ένα καλό διάστημα από το 10’ μέχρι το 15’ δεν είχε καλή παρουσία, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε το 0-2, κράτησε μπάλα και παρά τις 1-2 καλές ευκαιρίες της Νέας Σαλαμίνας κράτησε με σχετική ευκολία το τρίποντο. Σε μια αντεπίθεση στο 89΄ο Παπουλής έγραψε το τελικό 0-3.