Βήμα 6άδας για τη Σαλαμίνα

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια για παραμονή στην 6αδα πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Στο γήπεδο που στραβοπάτησαν ΑΠΟΕΛ, Απόλλων, Ανόρθωση και ΑΕΚ, οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν την Πάφο με 1-3 χάρη στα τέρματα των Μιντίκκη, Κίνγκσλεϊ και Νουρ έφτασαν τους 26 βαθμούς και έκαναν ακόμα ένα βήμα για την επίτευξη του στόχου τους. Σε αντίθεση με την Πάφο που εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και έμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας, με 14 βαθμούς. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Ανγκούλο. Δυο σοβαρά λάθη από το διαιτητή Νεοφύτου που κακώς δεν έδωσε πέναλτι στη Σαλαμίνα στο πρώτο ημίχρονο και έδωσε λανθασμένα στην επανάληψη.

Το φοβερό τέρμα του Κωνσταντίνου Μιντίκκη ήταν εκείνο που ξεχώρισε και χώριζε τις δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.

Η παφιακή ομάδα ξεκίνησε καλύτερα και έχασε ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 6’, αλλά ο Βεσελόφσκι απέκρουσε το σουτ του Σιρόκ.

Η Σαλαμίνα με την πάροδο του χρόνου κέρδιζε μέτρα και έγινε πιο επικίνδυνη, χωρίς, όμως, να δημιουργήσει καλή φάση. Ωστόσο στο 27ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Μιντίκκης με εξαπέλυσε μια βολίδα από τα 30 μέτρα και «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα του Μολ.

Λίγα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι και η επαναληπτική προβολή της φάσης, άφησε εκτεθειμένο το διαιτητή, αφού υπήρξε τράβηγμα.

Στην επανάληψη η Πάφος μπήκε καλύτερα και απείλησε στα πρώτα λεπτά, αλλά η συνέχεια ήταν παρόμοια με το πρώτο ημίχρονο. Η Σαλαμίνα ανέβηκε και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της, με κεφαλιές των Νουρ και Γκολομπάρτ. Στην πρώτη περίπτωση ο Μολ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ και στη δεύτερη, η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στη συνέχεια, η Πάφος γυρόφερνε την μπάλα, αλλά μέχρι εκεί, ενώ ούτε η Σαλαμίνα έκανε κάτι περισσότερο. Ωστόσο στο 79’ ο Νεοφύτου έδειξε λανθασμένα την άσπρη βούλα, ο Κίνγσκλεϊ που κέρδισε τον πέναλτι, ευστόχησε και έγραψε το 0-2.

Η Πάφος δεν είπε την τελευταία της λέξη και στο 85' έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει, αλλά το σουτ του Λουλίνια σταμάτησε στο δοκάρι. Εντούτοις, δυο λεπτά μετά ο Ανγκούλο σκόραρε και μετέτρεψε σε θρίλερ το φινάλε του παιχνιδιού.

Παρ' όλα αυτά, ο Νουρ δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο, αφού με μακρινό σουτ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 1-3.