Απόλλωνας-Ομόνοια 2-1: Αντέδρασε, το ανέτρεψε και επέστρεψε

Ο Απόλλωνας αντέδρασε στο γκολ που δέχθηκε από την Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο και με δύο γκολ στο β' μέρος έκανε την ανατροπή για το τελικό 2-1 στο ντέρμπι του Τσιρείου σταδίου. Η Ομόνοια βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 23' με τον Μαρινο Τζιωνή, όμως στο 57' και στο 73' ήρθε η ανατροπή για τους "κυανόλευκους" με Μπρου και Ζελάγια.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της, ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στην επανάληψη και δίκαια απόψε στέφεται νικητής. Η ομάδα της Λεμεσού που μετά το στραβοπάτημα στην ΑΕΚ Αρένα επέστρεψε δυναμικά, ισοβαθμώντας τώρα με την ΑΕΛ στους 34 βαθμούς, η ΑΕΛ που έχει αύριο παιχνίδι με την Αλκή. Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα από τον Απόλλωνα υπό το βλέμμα του προέδρου της εταιρείας Σταύρου Παπασταύρου, ενώ από τον Νοέμβριο αδυνατούν να κάνουν κολλητή νίκη.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE.

Λειτούργησε άψογα, 0-1 με Τζιωνή

Το πλάνο του Γιάννη Αναστασίου λειτούργησε άψογα στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι και η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια με το 0-1. Οι πράσινοι με οδηγίες να πρεσάρουν πολύ ψηλά, δυσκόλεψαν πολύ την λειτουργία του Απόλλωνα, ο οποίος δεν απείλησε, πέραν από 1-2 προϋποθέσεις για γκολ. Από την άλλη η ομάδα του Αναστασίου είχε ηρεμία στο παιχνίδι της και κατάφερε στο 23ο λεπτό να σκοράρει με τον 17χρονο Μαρίνο Τζιωνή, ο οποίος μετά από πάσα του Ντάρμπισαιαρ πλάσαρε εύστοχα και έβαλε μπροστά  την Ομόνοια με 0-1. Ακόμα και μετά το γκολ, η Ομόνοια συνέχισε στο ίδιο πλάνο και έψαξε και δεύτερο γκολ. Από την άλλη ο Απόλλωνας άλλαξε το σύστημα του, ωστόσο και πάλι δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα να μείνει το 0-1.

Ισοφάρισε νωρίς με Μπρου

Ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο για να φέρει νωρίς το παιχνίδι στα ίσα. Στην πρώτη του καλή ευκαιρία στο 56’ με τον Κέβιν Μπρου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Η ομάδα του Αυγουστή πιο επιθετική και με λιγότερα λάθη ήταν καλύτερη στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου.

Το γύρισε με Ζελάγια

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στην επανάληψη και στο 72’ ο Ζελάγια έκανε το 2-1 μετά από πάσα του Ζοάο Πέδρο. Να σημειώσουμε ότι πριν δεχθεί την μπάλα, ο Πέδρο ήταν πιο μπροστά. Η ομάδα του Αυγουστή κατάφερε να έχει ένα καλό διάστημα και να γυρίσει το παιχνίδι.

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Ουεντραόγκο (46’ Σαρδινέρο), Ρομπέρζ, Κερμπρ, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Μπρου, Παπουλής (24’ Περέιρα), Σκέμπρι, Ζελάγια (76’ Σακέτι)

Ομόνοια: Μεχίας, Γκαφούρ, Κούσουλος, Λόρα, Ίσμα, Κατελάρης, Γκόμεθ(63’ Κολοβός), Τζιωνής (76’ Ατζαγκούν), Σοάρες, Ζίβετς (40’ Μαυρίας), Ντάρμπισαιαρ