Μόλις η δεύτερη φορά του Πουρσαιτίδη

Την ήττα από την Ομόνοια με 3-1 δέχθηκε η Νέα Σαλαμίνα που ναι μεν φέρνει την απογοήτευση στην ομάδα αλλά από την άλλη έχει ακόμη το πλεονέκτημα της πρώτης εξάδας. Η διαφορά της από τους πράσινους είναι στους 3 βαθμούς (26 η Νέα Σαλαμίνα, 23 η Ομόνοια) απομένουν ακόμη πέντε παιχνίδια και όλοι ευελπιστούν πως η ομάδα της Αμμοχώστου θα παραμείνει στην πρώτη εξάδα.

Ωστόσο τα 3 γκολ που δέχθηκε σε 45 λεπτά είναι κάτι το οποίο προβληματίζει την τεχνική ηγεσία. Ο Σάββας Πουρσαιτίδης ανέλαβε την ομάδα στις 21/10/2017 και έκανε ντεμπούτο κόντρα στην Πάφο.

Δέχθηκε αρκετές ήττες αλλά αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που η ομάδα του δέχεται τρια γκολ σε ένα ημίχρονο. Η πρώτη φορά ήταν πέρσι στον αγώνα με την Αλκή τελικό σκορ 2-3 σε ένα τρελό παιχνίδι αφού και τα 5 γκολ σημειώθηκαν στο β’ μέρος.