Αποστολή εξετελέσθη… και τώρα περιμένει

Χάρη σε γκολ των Ζελάγια, Σαρδινέρο και Καραγιόλ, ο Απόλλωνας επικράτησε με 0-3 επί του Ερμή στο «Αμμόχωστος» για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έπιασε στη δεύτερη θέση την ΑΕΛ, μείωσε στον ένα βαθμό την απόσταση από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ και πλέον περιμένει το αυριανό μεταξύ τους παιχνίδι για να δει σε ποια θέση θα τον βρει με το τέλος της η 17η αγωνιστική. Χαμένο πέναλτι είχε ο Ερμής στο 84’, με τον Βάλε να αποκρούει την εκτέλεση του Μαρτίνιουκ.

Το παιχνίδι
Αρκετά καλό από πλευράς ρυθμού και με πολλές τελικές προσπάθειες ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε για πρώτη φορά μόλις στο 2’ με τον Περέιρα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πολύ ωραίο σουτ του Ζελάγια. Ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει και έφτιαξε δύο καλές στιγμές με τους Κατσιατή και Μακρίεβ σε 9’ και 14’ αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής της μπάλας, όμως αυτοί που απείλησαν ξανά ήταν οι «φτεροπόδαροι» στο 25’ με τον Ψάλτη. Ο Περέιρα έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ στο 34’ όμως αστόχησε από πολύ καλή θέση, με τον Απόλλωνα να βρίσκει τελικά το δεύτερο τέρμα στο 42’ με τον Σαρδινέρο. Ενδιάμεσα ο Ερμής είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Μακρίεβ στο 36’, όμως ο Βάλε ήταν ξανά σε ετοιμότητα.

Ο Απόλλωνας βρήκε μια πολύ καλή διπλή ευκαιρία για να τελειώσει το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, όμως ο Φιρινίδης απέκρουσε το σουτ του Μπρου και στη συνέχεια ο Σκέμπρι έστειλε την μπάλα έξω από πολύ καλή θέση. Ο Φιρινίδης ήταν ξανά σε ετοιμότητα στο 63’ και σταμάτησε την πολύ καλή κεφαλιά του Ζελάγια. Ο Ερμής έφτασε πολύ κοντά στο να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 80’, όμως ο Βάλε απέκρουσε εξαιρετικά το πολύ καλό πλασέ του Μαρτίνιουκ από μακρινή απόσταση. Ο Βάλε ήταν ξανά παρών τέσσερα λεπτά αργότερα, αποκρούοντας εκτέλεση πέναλτι του Μαρτίνιουκ και σταματώντας και το δεύτερο σουτ που έγινε με την επαναφορά, κρατώντας το 0-2 και ο Καραγιόλ στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 0-3.

Συνθέσεις

Ερμής: Φιρινίδης, Ψάλτης, Πουτζιουρής, Μαλόν, Κουατζίκα, Μπανούσης, Ενγκάνγκα, Κατσιατής (75’ Ντε Μέλο), Ντέβεσα (55’ Λαγός), Μαρτίνιουκ, Μακρίεβ (67’ Μαύρου).

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Βασιλείου, Σακέτι, Μπρου (71’ Σπόλιαριτς), Σαρδινέρο, Περέιρα (77’ Μάγκλιτσα), Σκέμπρι (65’ Καραγιόλ), Ζελάγια.